Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Na Goriškem primer dobre prakse na področju boja proti različnim oblikam zasvojenosti

DATUM OBJAVE 09. november 2021
VIR Mestna občina Nova Gorica

Na Goriškem, kjer smo po besedah priznanega terapevta Mihe Kramlija primer dobre prakse pri povezovanju v boju proti različnim oblikam zasvojenosti, bodo v mesecu novembru potekale številne aktivnosti s skupnim imenovalcem, preprečevanjem različnih oblik zasvojenosti. V novogoriški mestni občini se odvijajo v koordinaciji Mladinskega centra Nova Gorica, v programu z naslovom V znanju in povezovanju je moč pa sodelujejo različni akterji, in sicer: poleg Mladinskega centra Nova Gorica še Zavod Pelikan, ŠENT, Karitas, Skupnost srečanje, Društvo Projekt človek, Družinski center Trojka MDPM za Goriško, Ekipa KCM 10ka in DC Žarek, Delovno operativna skupina novogoriške mestne občine »Nova Gorica otrokom prijazno UNICEF-ovo mesto in Center za krepitev zdravja. Gre za sklop predavanj in interaktivnih delavnic, namenjenih vzgoji, samopomoči, gibanju ipd. Program tega meseca ima namen predvsem opozoriti na perečo problematiko v družbi in povedati, da pomoč obstaja in da je pomembno, da jo poiščemo, če jo potrebujemo. Sicer pa vsi vključeni akterji na Goriškem preventivne aktivnosti in oblike pomoči zasvojenim izvajajo skozi vse leto. Zaradi trenutnih zdravstvenih razmer v državi in sprejetih ukrepov vlade za preprečevanje širjenja koronavirusa bodo dogodki pretežno izvedeni preko spleta.

 

Program so na današnji novinarski konferenci na novogoriški mestni občini predstavili podžupanja novogoriške mestne občine Damjana Pavlica, vodja Oddelka za družbene dejavnosti mestne občine mag. Marinka Saksida in direktorica Mladinskega centra Nova Gorica mag. Jana Kruh. Primere in številke iz prakse pa je predstavil Miha Kramli, vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Zdravstvenem domu Osnovno varstvo Nova Gorica. Kot je povedal, število obravnavanih primerov v letu 2021 ostaja podobno kot v letu prej. Zaradi covida so v centru tudi v letošnjem letu pogosto izvajali le delitev nadomestne terapije, ob omilitvi razmer pa so ponovno začeli s terapevtskimi aktivnostmi. Zaradi znanih omejitev so delno tudi v letošnjem letu s pomočjo terenske mobilne enote, ki jo izvaja Šent v sodelovanju z Zdravstvenim domom Nova Gorica, terapijo dostavljali na dom. Projekt je zahteven, saj njihovi pacienti prihajajo od Posočja do Goriških Brd, Vipavske doline in Krasa. Tako kot že vrsto leto beležijo porast nekemične zasvojenosti predvsem pri mladoletnih. Gre predvsem za nekontrolirano, pretirano uporabo novih tehnologij, kot navaja Kramli. Pri kemičnih zasvojenostih številčno stanje ostaja nespremenjeno. Skrbi pa jih porast informativnih razgovorov s starši, ki navajajo, da se njihovi mladostniki ukvarjajo s preprodajo in izdelavo različnih drog. Narašča tudi uživanje marihuane med mladimi, kar je po besedah Kramlija zelo zaskrbljujoče. Pogosta kombinacija so droge in športne stave ter ostale igre in pornografija. Starostna struktura pacientov je od osem do 65 let.  Kot poudarja Miha Kramli, kartično igralništvo na Goriškem ne več bistveno vpliva na zasvojenost, ker narašča odvisnost od spletnega igralništva, ki pa seveda ni geografsko povezano z določeno lokacijo.  

Ob tem Miha Kramli dodaja: »Brez podpore lokalnih skupnosti ne bi mogli biti prisotni s preventivo, z raznimi strokovnimi izobraževanji in seveda zdravljenjem nekemične zasvojenosti. Ta podpora severnoprimorskih občin, ki nas sofinancirajo, omogoči, da smo oblikovali neko svojo metodo zdravljenja nekemičnih zasvojenosti in sedaj prihajajo k nam po pomoč tudi z drugih krajev, z vse Slovenije, tudi iz zamejstva. Zdravljenje traja tri leta, individualno, družinsko, partnersko in tudi skupinsko. In je to nekaj edinstvenega v slovenskem in širšem prostoru. In to samo zaradi radodarnosti teh občin. Drugače bi morali zdraviti samo kemične zasvojenosti, kar bi bila velika škoda. To je edinstven primer, ne le v Sloveniji, ampak tudi širše, da se lokalne oblasti zavedajo te problematike, da vidijo v naprej, da je to problem. Na primer nekateri slovenski župani ne priznavajo tega problema in niti nočejo slišati, da bi na tem področju kaj naredili. Tukaj je res ta občutek, da je to problem, zelo izrazit in sem za to hvaležen.«

Ob tem je Kramli opozoril še na to, da se zasvojenost lahko zgodi vsakemu od nas in da to ni sramota: »Danes ni več pravila, kot je bilo še deset, petnajst let nazaj, ko je bilo skorajda standardno, kje bodo nastali problemi. Danes je splet okoliščin tako močan, preko socialnih omrežij, preko svetovnega spleta na taki in drugačni vsebini in ko se to pokrije, se lahko to zgodi mojemu otroku ali komu drugemu. Ni sramota, da poiščem pomoč, ampak je to en pogum. Sramota je, če jaz to skrivam. In tako velja tudi za institucije, naj si bo za razna podjetja,  šole, to se povsod dogaja. To skrivati, ne pelje k rešitvi, o tem je treba govoriti, ker se bo vsem dogajalo.«

Podžupanja novogoriške mestne občine Damjana Pavlica je poudarila, da so programi preventive in pomoči na področju zasvojenosti zelo potrebni tako v mestnih kot v podeželskih okoljih. Pohvalila je povezovanje različnih akterjev, ki si vsak na svojem področju prizadevajo, da bi bilo čim manj zasvojenosti. Ob tem je dodala: »Mestna občina Nova Gorica področju preventive in pomoči namenja veliko sredstev in s tem bomo nadaljevali tudi v bodoče, saj je to v družbi nujno potrebno. Programe bo potrebno širiti v vsa okolja, da bi čim bolj dosegli svoj namen.«

Vodja Oddelka za družbene dejavnosti mestne občine mag. Marinka Saksida je dodala: »Novogoriška mestna občina neposredno iz proračuna namenja 24 tisoč evrov za javni razpis za sofinanciranje programov s področja zasvojenost. V okviru tega javnega razpisa sofinanciramo Dnevni center Žarek, Dnevni center za uporabnike prepovedanih drog in reintegracijske programe. Sofinanciramo tudi Center za zdravljenje odvisnosti, ki deluje pod okriljem Zdravstvenega doma Nova Gorica. Zanj namenimo 10.700 evrov. Poleg mestne občine to ambulanto sofinancirajo vse občine Severne Primorske, za kar se jim zahvaljujemo.« Sicer pa smo na novogoriški mestni občini na področju preprečevanja zasvojenosti aktivni že od leta 2003: »Takrat je bila imenovana prva županova lokalna akcijska skupina za preprečevanje zasvojenosti, ki skozi vsa leta kontinuirano izvaja aktivnosti na tem področju. To pomeni, da izvajamo najširšo preventivo, ki je namenjena učencem, dijakom in staršem, podpiramo različne preventivne programe. Pripravljamo tudi nov program lokalne akcijske skupine za preprečevanje zasvojenosti in že večkrat smo bili izpostavljeni kot primer dobre prakse na področju preprečevanja zasvojenosti,« je še dodala Saksidova.

Mag. Jana Kruh, direktorica Mladinskega centra Nova Gorica, kjer koordinirajo novembrski preventivni program, pa je izpostavila: »Zdi se mi, da se o področju zasvojenosti še premalo govori, ker vidimo po podatkih, da vseeno narašča zasvojenost na vseh področjih. Tako se bo potrebno še večkrat dobiti in ponuditi še več aktivnosti, da bi prišle do mladih. Poudarek teh aktivnosti je predvsem na vpogledu vase, v svoje kompetence, šibkosti, močna področja. Menimo, da je zdrava osebnost temelj za dobre medsebojne odnose, za zdravo psihično, fizično počutje in nenazadnje najboljše preprečevanje zasvojenosti.«

 

z leve: direktorica Mladinskega centra Nova Gorica mag. Jana Kruh, vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Zdravstvenem domu Osnovno varstvo Nova Gorica Miha Kramli, podžupanja novogoriške mestne občine Damjana Pavlica in vodja Oddelka za družbene dejavnosti mestne občine mag. Marinka Saksida

 

Več na spletni strani Mladinskega centra Nova Gorica