Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Gripa ni le prehlad, lahko vodi v pljučnico in druge zaplete.

DATUM OBJAVE 29. oktober 2024
VIR NIJZ

S prihajajočo sezono gripe je čas, da razmislimo o pomembnem ukrepu za zaščito našega zdravja – cepljenju proti gripi. Cepljenje proti gripi, za katero v Sloveniji vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 ljudi, je priporočljivo vsem, ki želijo pred to boleznijo zaščititi sebe in svoje bližnje. Brezplačno je za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.
Zmotno je prepričanje mnogih, da je gripa le prehlad. Gre za zelo nalezljivo bolezen, ki sicer pri mladih in zdravih ljudeh praviloma poteka blažje, medtem ko lahko zlasti pri ranljivih skupinah prebivalstva povzroči resne zaplete.


Cepljenje proti gripi je priporočljivo za vse prebivalce, ki so starejši od 6 mesecev. Še posebej pa je priporočljivo, da se proti gripi cepijo tiste skupine ljudi, pri katerih je večje tveganje, da bodo imeli zaplete, ki lahko vodijo tudi v bolnišnično zdravljenje ali v nekaterih primerih celo smrt.
To so starejši odrasli (65 let in več), katerih imunski odziv je pogosto slabši, zato so bolj dovzetni za okužbe in njihove zaplete, kot je pljučnica. Kroničnim bolnikom in osebam s izjemno povečano telesno težo se prav tako posebej priporoča cepljenje proti gripi, saj lahko njeno prebolevanje vodi v zaplete in poslabša stanje kronične bolezni. Majhni otroci in nosečnice so tudi med ranljivimi skupinami, pri katerih je pogostejši težji potek bolezni in zapleti. Cepljenje proti gripi v nosečnosti je varno tako za mamo kot otroka, cepljenje pa ne varuje le nosečnice, temveč tudi zagotavlja zaščito novorojenčka v prvih mesecih življenja.
Priporočljivo je, da cepljenje proti gripi opravijo tudi svojci vseh naštetih ranljivih skupin, saj tako tudi sami dodatno zaščitijo svoje bližnje pred okužbo. Cepljenje namreč ne ščiti samo posameznika, ampak tudi ljudi okoli njega. Ko se cepimo, zmanjšamo tveganje za širjenje virusa, s čimer pripomoremo k boljši zaščiti celotne skupnosti.
Cepljenje proti gripi je hitro in varno ter predstavlja zaščito pred okužbo, zlasti pa omenjene skupine prebivalstva ščiti pred težkim potekom bolezni in pred tem, da bi potrebovali bolnišnično oskrbo ali celo umrli.
Vsi prebivalci z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem se lahko proti gripi cepijo brezplačno. To lahko opravijo pri svojem izbranem zdravniku, v cepilnih centrih (zdravstveni domovi in nekatere bolnišnice) ali v ambulantah območnih enot NIJZ po Sloveniji.


Za starejše odrasle in kronične bolnike je priporočljivo tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam ter proti covidu-19. Te skupine imajo večje tveganje za zaplete zaradi pnevmokokne okužbe, kot so pljučnica, meningitis in sepsa. Za njih je cepljenje (s pnevmokoknim polisaharidnim cepivom) brezplačno. Starejše odrasle in kronične bolnike pa cepljenje proti covidu-19 ščiti pred težkim potekom bolezni, bolnišničnim zdravljenjem in smrtjo. Tudi cepljenje proti covidu-19 je brezplačno.