V Domu upokojencev Nova Gorica odprli info točko Sobivamo
Danes so v Domu upokojencev Nova Gorica odprli Info točko Sobivamo, ki bo ponujala možnost, da obiskovalci na enem mestu pridobijo informacije o možnostih sobivanja, zagotavljanja bolj prijaznega bivalnega okolja ali vzpostavljanja sobivalnih skupnosti. Starejši namreč potrebujejo nove rešitve za kakovostno bivanje, predvsem za čas bivanja med svojim domom in domom za starejše. Ministrstvo za okolje in prostor je, skupaj s partnerji projekta Sobivamo, v zadnjih mesecih po vseh mestnih občinah predstavljalo možnosti kakovostnega bivanja starejših. Med njimi tudi sobivanje, ki je v tujini že zelo razširjeno. Sobivanje več starejših oseb nudi ustrezno kakovost življenja, saj niža življenjske stroške, širi socialno mrežo, odpravlja osamljenost in lajša vsakdanja opravila.
Zbrane je v uvodu nagovorila Vesna Dragan, vodja sektorja za stanovanja na Ministrstvu za okolje in prostor. Na kratko je povzela ugotovitve dosedanjih srečanj s starejšimi, na katerih so se pogovarjali o kakovostnem bivanju starejših in dodala še en zanimiv vidik projekta: »Pomembno je, da že mladi pričnemo razmišljati, kako bomo živeli, ko bomo starejši, in tudi to smo želeli s projektom spodbuditi.«
Bojan Stante, direktor Doma upokojencev Nova Gorica, je pozdravil iniciativo Ministrstva za okolje in prostor, ki bo v veliko podporo zgodbi, ki jo želijo pisati v Novi Gorici. Poudaril je, da je nujno, da imajo starejši možnosti izbire bivanja pred odhodom v dom. Po njegovih besedah modeli, kot je sobivanje, v razmišljanje o bivanju starejših prinašajo novo dimenzijo in svežino.
Po uradni otvoritvi info točke se je Vesna Dragan pogovarjala o konkretnih izzivih, s katerimi se soočajo posamezniki. Udeleženci pa so imeli možnost dobiti nasvet tudi pri mag. Sašu Bertalaniču, predstavniku Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
V tem tednu bo Info točka Sobivamo odprta še v Celju, prihodnji teden pa v Kranju in v Ljubljani. Na spletni strani projekta Sobivamo je na voljo tudi virtualna spletna točka, kjer so zbrane vse informacije, prav tako pa je tam možno, s pomočjo različnih obrazcev, oddati svoja vprašanja, želje, potrebe in zanimanja. Spletna stran tako ostaja osrednje digitalno informacijsko središče projekta.