Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Izšla je monografija o arhitekturi in urbanizmu obeh Goric v 20. stoletju

DATUM OBJAVE 28. november 2024
VIR Mestna občina Nova Gorica

Včeraj zvečer je Društvo primorskih arhitektov na Gradu Kromberk predstavilo monografijo, nastalo pod okriljem Zbornice arhitektov, prostorskih načrtovalcev, krajinskih arhitektov in arhitektov konservatorjev Goriške pokrajine v sodelovanju z Društvom primorskih arhitektov z naslovom: Gorizia-Nova Gorica: Architettura e urbanistica del Novecento / Arhitektura in urbanizem 20. stoletja. Obsežno publikacijo v italijanščini, slovenščini in angleščini so uredili Paolo Nicoloso, Luka Skansi in Ferruccio Luppi, v njej pa s svojimi prispevki sodelujejo avtorji z obeh strani meje. Pred tem so monografijo predstavili v sosednji Gorici. Tako v Gorici kot v Novi Gorici je predstavitev požela veliko zanimanje, kar ne preseneča, saj gre za prelomno delo tako po vsebini kot na področju čezmejnega sodelovanja arhitektov in sodelujočih avtorjev. Monografija daje možnost prvega obsežnejšega vzporednega vpogleda v soodvisen razvoj Nove Gorice in Gorice preko posameznih urbanističnih in arhitekturnih pomnikov, ki so si sledili skozi 20. stoletje.

Gre za prvi, izjemno pomemben korak, ki nudi italijanski, slovenski in mednarodni javnosti vpogled v urbanistično in arhitekturno dogajanje obeh mest, kar pa še ne pomeni poenotenje pogleda na posamezne pretekle in s tem bodoče faze razvoja skupnega čezmejnega prostora, temveč temeljni korak za nadaljnje delo v tej smeri za vse, ki se tako ali drugače srečujejo z izzivi urejanja, raziskovanja in razumevanja mejnega prostora. Mesto dvojček oziroma somestje Nove Gorice in Gorice se tako ponovno izkazuje kot živ laboratorij in vzorčen primer sobivanja v nenehnem soočenju. Kot poudarja arhitektka Aleksandra Torbica, ki je bila v veliko pomoč urednikom pri nastajanju monografije, je »monografija nastala kot plod zavedanja stroke, ki v prostoru živi in deluje, da je za uspešno sodelovanje in gradnjo skupnega prostora prihodnosti nujno njegovo podrobno poznavanje. Slednje pa je vsekakor eno od temeljnih ciljev ter obenem popotnica Evropski prestolnici kulture GO! 2025 Nova Gorica v sodelovanju z Gorico.«

Strokovna sodelavka na Mestni občini Nova Gorica in arhitektka Aleksandra Torbica govori o monografiji, ki je postavljena pred njo na mizi. Ob njej sedita še dva moška. eden ima slušalke .e

Predsednica Društva primorskih arhitektov Ines Bonutti je na predstavitvi izpostavila: »Društvo primorskih arhitektov se je z veseljem odzvalo povabilu Zbornice arhitektov Gorica za sodelovanje pri pripravi monografije, kar smo razumeli kot izraz zaupanja. Izziv, ki si ga je postavila Zbornica Gorica ni zanemarljiv, saj praviloma tovrstne monografije nastajajo v okviru večjih strokovnih in kulturnih institucij, zato smo Zbornici Gorica in njeni predsednici MIcheli Maricchio še posebej hvaležni, da je pristopila k pripravi publikacije. Pri snovanju skupnega projekta smo se zavedali zahtevnosti in izzivov, zato je bilo potrebno spoštljivo sodelovanje, ker nosimo različne zgodbe in kulture. Veliko truda je bilo vloženega, da danes ponovno živimo v prostoru po meri človeka in v okoliščinah sožitja. Pomemben del teh prizadevanj je prispevala arhitektura in urbanistična stroka, ki se ji je vsekakor potrebno zahvaliti, da danes kljub meji lahko živimo v skupnem in obenem raznolikem prostoru različnih entitet. Slednjega so med drugimi sooblikovali arhitekti in urbanisti kot npr. Max Fabiani, Anton Laščak in Edvard Ravnikar, katerih dela in misli so zaznamovala širši evropski prostor. Arhitekti smo bili doslej že veli­kokrat v prvih vrstah naprednih družbenih tokov in tam želimo tudi ostati, monografija to dokazuje.«

Novogoriški župan Samo Turel govori pred občinstvom. Za njim je projekcija naslovnice monografije in pano Društva primorskih arhitektov.

Novogoriška mestna občina je podprla predstavitev monografije, saj predstavlja pomemben gradnik v razumevanje zgodovine, identitete in kulture obeh mest. Številni strokovnjaki so na predstavitvi poudarili, da so v obeh mestih delovali dobri arhitekti, ki so ju s svojo arhitekturo pomembno zaznamovali in oblikovali. Novogoriški župan Samo Turel je na predstavitvi poudaril pomen te prelomne publikacije za razumevanje našega prostora in kot dober razmislek o sodelovanju na področju arhitekture in urbanizma. Podžupanja Občine Gorica (I) Chiara Gatto se je pridružila mnenju, da tovrstni projekti prispevajo k sodelovanju v somestju ter da je monografija dobra popotnica tudi projektu Evropske prestolnice kulture.  

Podžupanja goriške občine Chiara Gatto govori. Pred njo je postavljen mikrofon.

Besedila za nastanek monografije  so prispevali: Elena Bassi; Ingrid Boem; Alenka Di Battista; Polona Filipič Gorenšek, Eva Sušnik in Aleksandra Torbica; Gorazd Humar; Simon Kerševan; Nataša Kolenc in Tina Jazbec; Marko Korošic; Marta Lombardi; Ferruccio Luppi; Alessandra Marin; Alessandro Morgera; Paolo Nicoloso; Lucia Panzera; Loredana Pin; Ivan Portelli; Sergio Pratali Maffei; Luka Skansi; Matej Štanta; Francesca Tondello. Za fotografsko opremo je poskrbel Federico Rinoldi. Monografija je izšla pri založbi Gaspari v Vidmu. V Novi Gorici je na prodaj v Knjigarni kavarni Maks.

Foto: Ana Rojc