Nova Gorica kot prva v Sloveniji do varne sobe
V Novi Gorici se programi zmanjševanja škode na področju prepovedanih drog izvajajo že 18 let. Goriška varna soba, ki smo jo v Novi Gorici odprli danes, je program, ki dopolnjuje te programe in ki se je razvil tako na osnovi potreb uporabnikov programov, strateških usmeritev kot tudi potreb lokalne skupnosti. Varna soba je program, s katerim zmanjšujemo tveganja pri ljudeh, ki uporabljajo droge oziroma so zasvojeni s psihoaktivnimi substancami. Varne sobe za uporabo drog so zakonsko regulirani in zdravstveno oskrbovani programi, namenjeni reševanju problematike uporabe drog na javnih mestih ter omogočanju higienskega in varnega okolja za manj škodljivo/tvegano uporabo drog. Osredotočajo se na interese javnega zdravja, javnega reda in miru in možnosti za kvalitetno zdravstveno in socialno obravnavo posameznikov v skupnosti. Vključujejo zdravstveno osebje, ki uporabnike usmerjajo k čim manjšim tveganjem pri uporabi drog. Ta tveganja se nanašajo na uporabnike same ter tudi na vse ostale ljudi, ki z uporabniki sobivajo v skupnosti. Dokazano je, da se kvaliteta bivanja v lokalnem okolju, kjer imajo ranljive ciljne skupine možnost obravnave, izboljša.
Program varne sobe lahko doseže tisto skupino uporabnikov drog, ki jo druge službe ne morejo. S tem širimo število ljudi, ki vstopajo v programe obravnave in tako izboljšujemo sobivanje ter posledično bivalne pogoje v skupnosti (javno zdravje, javni red in mir ter varnost prebivalcev). Nova Gorica je bila pripravljena sprejeti izziv vzpostavitve novosti v slovenskem prostoru in narediti korak naprej na tem področju tudi zaradi močnega konzorcijskega partnerstva z izvajalcema, Slovenskim združenjem za duševno zdravje ŠENT in Zdravstvenim domom osnovno varstvo Nova Gorica. Uredili smo prostorske kapacitete za nemoteno izvajanje programa, pri tem pa tesno sodelovali z obema partnerjema v projektu. Varna soba je postavljena v okvir prostorov, ki so bili doslej v uporabi zgolj za program Dnevni center za uporabnike prepovedanih drog na Sedejevi 9a v Novi Gorici, ki deluje na tej lokaciji od 2007 dalje. Za njeno ureditev je novogoriška mestna občina namenila slabih 30.000 evrov.
Na novogoriški mestni občini smo s tem projektom zaznali in podprli sodelovanje različnih služb na področju obravnave zasvojenosti. V iskanju primernih odzivov na različne problematike, povezane z zasvojenostjo, so se na novogoriški mestni občini večkrat zbrali v zasedbi različnih služb in drugih predstavnikov skupnosti: socialnovarstveni programi na področju zasvojenosti, CSD Severna Primorska, Zdravstveni dom Nova Gorica, Policijska uprava Nova Gorica, civilna zaščita, osnovne in srednje šole v mestni občini, Vrtec Nova Gorica, prebivalci, pristojna ministrstva.
Pred današnjo uradno otvoritvijo Goriške varne sobe je v veliki dvorani novogoriške Občinske palače potekalo strokovno srečanje s področja preprečevanja zasvojenosti, na katerem so pozdravne besede prispevali: direktor Evropske agencije za droge (EUDA) Alexis Goosdeel, programska direktorica Dnevnega centra za uporabnike prepovedanih drog, ŠENT, Meta Rutar, direktorica Zdravstvenega doma Osnovno varstvo Nova Gorica Petra Kokoravec, župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel in predstavnica Ministrstva za zdravje RS Lidija Kristančič.
Novogoriški župan Samo Turel je poudaril: »V Novi Gorici smo bili in smo v marsičem prvi. Očitno je to ta primorski duh, ki nas žene in nam na nek način onemogoča, da bi stvari pometali pod preprogo. V Novi Gorici smo bili pravzaprav prvi, ki smo kot skupnost medse sprejeli komuno za zdravljenje odvisnosti. Bili smo prvi, ki smo vzpostavili ambulanto za zdravljenje zasvojenosti. V letošnjem letu smo ponovno obnovili tudi lokalno akcijsko skupino za preprečevanje zasvojenosti. Zahvaljujem se vsem mojim sodelavcem, ki tako tankočutno in zavzeto sprejemajo in obravnavajo ta vprašanja, moja zahvala gre tudi vsem institucijam, društvom, združenjem, posameznikom, ki nam tu vedno stojijo ob strani in s katerimi smo vzpostavili to čudovito partnerstvo na področju preprečevanja zasvojenosti, spodbujanja zdravega življenja in kvalitete bivanja v tem našem prostoru. Novogoričani varni sobi odpiramo vrata, prvi v Sloveniji. Želim, da bi varna soba dosegla namen in bila v oporo ranljivi skupini.«
Predsednik Lokalne akcijske skupine mestne občine za preprečevanje zasvojenosti in vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica Miha Kramli izpostavlja: »Danes odpiramo prvo varno sobo v Sloveniji in s tem je led prebit. Med nami so ljudje, ki ne zmorejo živeti brez substanc kljub volji, ki jo imajo. Kljub prizadevanjem sorodnikov ne dobijo te bitke in ko je nekdo čisto na dnu, ko je na tleh in ko ne vidi nobenega izhoda, ima od danes naprej varno točko, kamor lahko gre in tam je zanj tudi poskrbljeno. Za varno sobo pa na začetku predvidevamo, da ne bo velikega odziva, računamo na okrog 40 uporabnikov letno, ki bodo tam oskrbljeni. Sčasoma pa računamo, da bodo tisti, ki se skrivajo, tudi našli pogum in se priključili temu sistemu.«
Predstavnica Ministrstva za zdravje Lidija Kristančič je poudarila: »Sodelovanje med zdravstvom, socialo, lokalno skupnostjo, policijo in nevladnimi organizacijami je ključno za uspešno delovanje programov zmanjševanja škode in seveda tudi varne sobe, kamor ta program spada. To sodelovanje je bilo v Novi Gorici več kot odlično od samega začetka. S tovrstnimi programi preprečujemo prezgodnje smrti in vse zaplete zaradi predoziranj. Namreč, uporabniki drog v varni sobi lahko pod nadzorom strokovnjaka, strokovnega delavca, uporabijo drogo. Prav tako je pomembno preprečevanje okužb, predvsem tkiva. Na ta način tudi poskušamo zmanjšati uporabo drog na javnih mestih. Tako se uporaba drog vrši v prostorih, ki so temu namenjeni in s tem tudi zmanjšamo puščanje materiala za injiciranje na javnih mestih, tudi na otroških igriščih ipd. Pomembno je tudi, da v varni sobi lahko strokovni delavci stopijo v stik s skrito populacijo uporabnikov drog, ki sicer ne bi poiskala zdravstvene ali pa socialne pomoči in s tem imamo možnost, da nekako motiviramo uporabnike za spremembo. Želeli bi si, da bi bila goriška varna soba zgled tudi za druge kraje po Sloveniji.«
Foto: Ana Rojc