Problem prisotnosti ekrana 24 ur na dan
Ob bližajočem se novembru, mesecu preprečevanja zasvojenosti, smo na novogoriški mestni občini skupaj Mladinskim centrom Nova Gorica in Lokalno akcijsko skupino mestne občine za preprečevanje zasvojenosti predstavili prizadevanja na področju preventive, Lokalno akcijsko skupino mestne občine za preprečevanje zasvojenosti ter dogodke Mladinskega centra Nova Gorica v sklopu iniciative V znanju in povezovanju je moč. Nova Gorica na področju preventive piše posebno zgodovino, kot je povedal , saj je kot prvo mesto v Sloveniji sprejelo komuno za odvisnike, poleg tega že 30 let redno podpira aktivnosti preprečevanja zasvojenosti. Novogoriški Center za zdravljenje odvisnosti pa je edini center v državi, ki se ukvarja z nekemično zasvojenostjo.
Župan Samo Turel je ponovno obudil delovanje Lokalne akcijske skupine za preprečevanje zasvojenosti Nova Gorica (LAS) z namenom usmerjanja in usklajevanja vseh (zavodov, društev …), ki izvajajo aktivnosti na območju novogoriške mestne občine, ki so vezane na problematiko preprečevanja zasvojenosti. V LAS- u so združeni predstavniki Mladinskega centra Nova Gorica, Društva ŠENT, Zavoda za šolstvo OE Nova Gorica, Centra za socialno delo, Gospodarske zbornice Slovenije, Policijske uprave Nova Gorica, Zdravstvenega doma Osnovno varstvo Nova Gorica, NIJZ-a, osnovnih šol, srednjih šol ter novogoriškega mestnega sveta pod vodstvom predsednika Mihe Kramlija. Župan Samo Turel je na današnji novinarski konferenci, na kateri smo predstavili preventivne dejavnosti, izpostavil pomen povezovanja in skupnega delovanja različnih akterjev: »Tako povezani in združeni smo bolj uspešni. Med seboj delimo izkušnje in znanje ter skupaj načrtujemo preventivne aktivnosti. Sicer pa novogoriška mestna občina izvaja tudi dvoletni javni razpis (2024-2025), s katerim želimo zagotoviti kontinuirano delovanje programov s področja zasvojenosti (razpisana višina sredstev za leto 2024 je 33.000,00 EUR in za leto 2025 je 33.000,0 EUR). Poleg tega sofinanciramo delovanje Centra za zdravljenje odvisnosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica.«
V Centru za zdravljenje odvisnosti v Zdravstvenem domu Nova Gorica izpostavljajo, da močne sintetične snovi, nove mešanice drog in spreminjajoči se vzorci uporabe predstavljajo vse večjo grožnjo tudi v našem okolju. Dostopnost drog v našem okolju je še vedno velika, saj se na trgu pojavlja veliko različnih snovi. Uporabniki drog so izpostavljeni najrazličnejšim psihoaktivnim snovem, ki so pogosto zelo močne in čiste ali se pojavljajo v novih oblikah, mešanicah in kombinacijah. Ker se snovi včasih napačno prodajajo kot neka druga snov, uporabniki morda ne vedo, kaj jemljejo, in so zato izpostavljeni večjim zdravstvenim tveganjem, med drugim tudi zastrupitvam, ki lahko povzročajo smrt. Vse to, kot poroča center, zaznavamo tudi v našem okolju in dodajajo, da je pri nas kot tudi v Evropi v zadnjem letu zaznati, da je uporaba več snovi hkrati ali zaporedoma pogost pojav. Ne glede na to, ali vključuje uporabo benzodiazepinov z opioidi ali kokain z alkoholom, lahko ta vzorec uporabe drog poveča zdravstvena tveganja in oteži ukrepanje (npr. odzivanje v primeru predoziranja). Ti izzivi so še težji, če se mešanica drog uporablja nevede. Poleg tega, kot dodajajo, postaja uporaba konoplje vse bolj razumljena kot družbeno sprejemljivo kljub temu, da lahko povzroči ali poslabša številne telesne in duševne težave, vključno s simptomi kroničnih obolenj dihal, odvisnostjo in psihotičnimi simptomi. Zato se Center za zdravljenje zasvojenosti aktivno vključuje v preventivne programe in v programe izobraževanja. Tako izvajajo delavnice na osnovnih in srednjih šolah, izobraževanja za delodajalce in njihove zaposlene ter za strokovne delavce v raznih institucijah.
Miha Kramli, vodja centra, poudarja: »Iz dneva v dan se srečujemo tudi z neobvladljivo privlačnostjo zaslonov, s tem pa z vse pogostejšim občutkom, da se o tem, kam usmeriti svojo pozornost, vse manj odločamo samostojno. Prepričan sem, da se nihče ne vpiše v neko storitev z namenom, da bi izgubil nadzor. Vsi imamo tehtne razloge, da si naložimo aplikacije in si ustvarjamo račune. Ob tem pa lahko prejmemo obilo »dobrih stimulacij in nagraditev za naše sodelovanje«, ki jih nekateri ne morejo obvladati. V centru se srečujemo z negativnimi učinki neomejene spletne dejavnosti na duševno zdravje. Veliko naših pacientov ugotavlja, da so družbena omrežja sposobna manipulirati z njihovim počutjem. Zaskrbljeno spremljamo izpostavljenost mladih raznim resničnostim oddajam. Prav tako opažamo negativen vpliv (na samozavest in samopodobo ) umetno ustvarjenih podob. Opažamo poglobljen občutek nezadostnosti predvsem v primerih, ko se že tako ali drugače počutijo »potolčene.« V obravnavah zaznavamo vse močnejši pojav delovanja omrežja, ki omogoča na krut in učinkovit način, nekoga javno izločiti in z njim obračunati. Preprosto rečeno, gre za nasilje, ki ima lahko tudi tragične posledice. V letošnjem letu je bilo zaradi nekemičnih zasvojenosti v centru obravnavanih 243 oseb. V centru se dnevno srečujemo z navedeno problematiko, zato sem vse bolj prepričan, da ima CZZ pomembno mesto pri zdravljenju nekemične zasvojenosti in hkrati pomembno mesto pri preventivi. V ta namen pripravljamo nov priročnik za zasvojene z naslovom Zmagovita pot. Ta priročnik bodo prejele vse ambulante in institucije, ki se srečujejo s tovrstno zasvojenostjo.«
V Mladinskem centru Nova Gorica napovedujejo niz dogodkov z naslovom V znanju in povezovanju je moč. Številni akterji, ki delujejo na področju preprečevanja, zdravljenja in zmanjševanja škode zaradi zasvojenosti, bodo v četrtek, 24. oktobra, v Novi Gorici pripravili predstavitev društev in organizacij, ter pogovor s strokovnjaki, ki delujejo na področju preprečevanja zasvojenosti. Dogodek bo potekal sočasno z matinejo – zabavo brez drog in alkohola za zadnjo triado OŠ. Namen akcije je osveščati širšo javnost ter spodbujati posameznika k zdravemu življenjskemu slogu, ter širiti informacije o tem, kje lahko najdemo pomoč, v kolikor se znajdemo v stiski. Z oktobrom so po šolah začeli z delavnicami za prvo vzgojno-izobraževalno obdobje osnovnih šol, ki skozi različne sklope v posameznem razredu naslavljajo teme medvrstniškega nasilja. V sklopu programa Pot starševstva so za starše otrok od 0. do 6. leta starosti in starše otrok od 7. do 11. leta posneli podkaste z različnimi vsebinami s področja uporabe elektronskih tehnologij, pomembnosti gibanja, branja pravljic in usklajenosti pričakovanj staršev s tempom razvoja otroka, ki si jih bodo lahko starši kadarkoli ogledali v času trajanja programa. Starši bodo imeli tudi možnost zastaviti vprašanja strokovnjakom/gostom iz podkasta. V novembru pripravljajo delavnice posebej za punce in posebej za fante, od 12. do 18. leta starosti. Vsak mesec prirejajo tudi mesečne izzive s področja različnih oblik zasvojenosti. V okviru programa Info točke je pred kratkim izšel dvojezični časopis Drugačni in privlačni, v katerem so predstavljena različna društva, ki se ukvarjajo s področjem duševnega zdravja. Nekateri uporabniki društev so delili svoje osebne zgodbe in razmišljanja na temo sodelovanja in solidarnosti, ki je tema prve številke.
Direktorica mladinskega centra mag. Jana Kruh napoveduje: »Novembra pa začenjamo tudi projekt brezplačne pravne pomoči v sodelovanju z Novo univerzo Evropske pravne fakultete. K projektu se je prijavilo 50 študentov in 6 mentorjev profesorjev, tako da verjamemo, da bo letošnji projekt dosegel svoj namen in omogočil predvsem mladim bogate izkušnje na pravnem področju.«
Več informacij o preventivnih dogodkih je na voljo na spletni strani Mladinskega centra Nova Gorica in na sedežu mladinskega centra (Bazoviška ulica 4, Nova Gorica).
Foto: Ana Rojc