Jutranje neurje opustošilo vas Čepovan
Jutranje neurje, ki se je okrog 8. ure razbesnelo nad Čepovanom v novogoriški mestni občini, je razdejalo vas. Po podatkih gasilcev je poškodovanih najmanj 25 objektov, od tega 15 huje, podrta so številna drevesa, na tleh ležijo korci in vejevje. Po pripovedovanju domačinov je bilo neurje kratko, a silovito, z orkanskim vetrom, ki je dobesedno dvigoval strehe hiš skupaj z lesenimi tramovi. K sreči v neurju ni bil nihče poškodovan, prav tako ni potrebno nikogar evakuirati. Gasilci se še prebijajo do Spodnjega in Zgornjega Lokovca, kjer so tudi poškodovani objekti, vendar bo več informacij znanih potem, ko se bodo gasilci prebili do vseh naselij. Razdejanje po neurju sta si v Čepovanu zgodaj popoldne v spremstvu župana Sama Turela ogledala minister za obrambo Marjan Šarec in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan. Župan Samo Turel je že aktiviral sredstva proračunske rezerve mestne občine za odpravo posledic naravnih nesreč, pomoč pa je obljubila tudi država.
Župan Samo Turel je po ogledu Čepovana povedal: »Ko smo se pripeljali na začetek Čepovana, me je kar zmrazilo. Praktično ni hiše, ki ne bi bila poškodovana, na začetku vasi je najhuje. Gasilci so na delu, trudijo se pokriti strehe, da se prepreči nadaljnja škoda. Aktivirali smo proračunsko rezervo. Kar bo potrebno, bomo pokrili iz teh sredstev. Minister Marjan Šarec, ki se mu zahvaljujem za obisk, je sporočil, da bo tudi država poskrbela za kritje najnujnejših stroškov prve sanacije, da se prepreči nastanek nadaljnje škode. Vse razpoložljive ekipe so na terenu, na pomoč prihaja 30 pripadnikov Slovenske vojske. Upam, da bomo najhujše v tej čudoviti Čepovanski dolini omilili in omogočili prebivalcem osnovne pogoje za bivanje. Tudi elektrike ni, je pa na poti agregat. Zaenkrat nimamo novic z Lokovškega. Gasilci so sicer sporočili, da je tudi tam stanje slabo. Glavna cesta je prevozna, trenutno odstranjujejo podrto drevje na cesti med Zgornjim in Spodnjim Lokovcem. Tudi tam bomo preverili, koliko pomoči potrebujejo krajani.«
Župan je pojasnil še, da zaenkrat ni potrebna evakuacija prebivalcev, smo pa pripravljeni, če bi bilo to potrebno: »Ena od najbližjih možnosti je hiša Čepovanka, ki je v lasti mestne občine in če bi kdo nujno potreboval prostor za prenočitev, ga lahko namestimo tam. Poškodovan je tudi večji lesno - pridelovalni obrat v Čepovanu, kjer bomo poskušali zagotoviti polivinil, da bi se zaščitilo stroje.«
Minister za obrambo Marjan Šarec pa je po ogledu posledic neurja poudaril: »Po enem letu, ko smo se tukaj srečali z največjim požarom v zgodovini Slovenije, se danes soočamo s popolnoma drugimi težavami. Ujme trajajo že ves teden širom Slovenije. Včeraj je spet udarilo v Črni na Koroškem, tako smo podaljšali akcijo Slovenske vojske. Tudi Šentjur je zelo prizadet. Prizadet je ponovno tudi Vojnik. In še nekatere druge lokacije. Danes pa tukaj na Goriškem, Čepovan. Danes zjutraj, okoli 8. ure, je prišlo do kratkega, a uničujočega neurja. Strehe so odkrite, vas je brez elektrike. Vse razpoložljive sile so na terenu. Važno je, da se pokrije strehe, vzpostaviti se mora oskrba z električno energijo. Prihajajo tudi druge gasilske enote na pomoč. Slovenska vojska bo tu, dokler bo potrebno. Organizacija dela bo optimalno urejena. Ogledali si bomo še druga prizadeta območja na Goriškem. Tam, kjer je potrebna pomoč, bomo pomagali. Vse intervencijske stroške, ki jih bodo občine imele s prvo intervencijo, bomo pokrili. Lanska sprememba zakonodaje nam to omogoča. Letos pa se pripravlja sprememba zakonodaje, ki zadeva drugo fazo. Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč bomo spremenili tako, da bo občina prejela 20 % sredstev v naprej, da lahko takoj začne z odpravo škode po naravni katastrofi, birokracija pa se bo naknadno urejala. To je ena ključnih sprememb v boju za odpravo posledic naravnih nesreč.«
Foto: Ana Rojc