V Novi Gorici srečanje ministrov za kulturo Slovenije in Italije, dr. Aste Vrečko in Gennara Sangiuliana
V ospredju pogovorov delovnega sestanka med slovensko ministrico za kulturo dr. Asto Vrečko in italijanskim ministrom za kulturo Gennarom Sangiulianom, ki sta se jima pridružili tudi župana Nove Gorice in Gorice, Samo Turel in Rodolfo Ziberna, so bile priprave na Evropsko prestolnico kulture s sloganom GO! BORDERLESS. Ministra sta se z županoma in delegacijami najprej srečala na Trgu Evrope, pogovori pa so se nato nadaljevali v novogoriški Občinski palači. Obisk je pomemben v luči priprav na Evropsko prestolnico kulture 2025. Gre za projekt državnega pomena, zato je podpora s strani slovenske, prav pa tako pa tudi s strani italijanske vlade, zelo pomembna. Na srečanju na novogoriški mestni občini sta župana obeh Goric izpostavila odlično sodelovanje med mestoma in skupne projekte, ki so nastali na osnovi priprav na EPK 2025 in ki že uspešno potekajo. Novogoriški župan Samo Turel je ministroma predstavil tudi Sklad za male projekte GO! 2025 kot orodje, katerega glavni cilj je priprava čezmejnega območja na Evropsko prestolnico kulture. Na srečanju županov z ministroma so sodelovali tudi predstavniki Javnega zavoda GO! 2025 in Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje EZTS GO.
Ministrica dr. Asta Vrečko je poudarila, da je EPK 2025 na odlični poti, da pravzaprav pokaže nove možnosti projekta Evropske prestolnice kulture. Izrazila je tudi zadovoljstvo, da na projektu zelo dobro sodelujeta tudi oba župana. Gre za projekt, ki povezuje tako Novo Gorico kot Gorico, regiji na obeh straneh meje in nenazadnje tudi državi, ki imata del skupne zgodovine, tudi kulture.
Italijanski minister za kulturo Gennnaro Sangiuliano je izpostavil, da s slovensko kolegico skupaj promovirata Evropsko prestolnico kulture Nove Gorice in Gorice in da želita iz teh dveh mest narediti pomemben epicenter kulture v Evropi. To je po njegovih besedah pomembno območje, ki se lahko dodatno izpostavi, ne samo na področju kulture, ampak tudi na področju gospodarstva - vinarstva, kulinarike, turizma itd. »Veliko je skupnih potencialov,« je še dodal in nakazal: »Najino srečanje z ministrico je zagotovo samo prvo srečanje, zadala sva si celo vrsto dodatnih srečanj, ker je EPK pomemben dogodek, ki nam je pri srcu in takoj tudi sprejmem vabilo obeh županov k sodelovanju. Spoznal sem zelo simpatičnega župana Nove Gorice in mislim, da bomo tudi z njim vzpostavili zelo učinkovito sodelovanje.
Župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel je ministroma predstavil nekaj uspešnih čezmejnih projektov, ki že potekajo v okviru priprav na EPK, kot so Visavi festival, Filmsko mesto / Cinecitta in Čezmejni operni laboratorij (GO! Borderless Opera Lab) ter željo, da bi na območju Trga Evrope uspeli skupaj vzpostaviti enotno »Borderless Area«, ki bo omogočala organizacijo čezmejnih prireditev brez podvojene administracije in dvojnih stroškov. To bi bil pomemben korak in precedenčni primer za mnoge druge podobne kraje po Evropi. Župan je po srečanju povedal: »Mislim, da je bilo današnje srečanje plodno in učinkovito. Obema ministroma smo predstavili, kako projekt teče in na njiju naslovili prošnjo za dodatno pomoč obeh ministrstev predvsem na področju, ki se tiče dediščine, ki jo bo za seboj pustila Evropska prestolnica kulture 202 ter promocije EPK 2025. Obema ministroma sem hvaležen, saj sva jima z goriškim županom Ziberno položila na dušo, naj obe ministrstvi, saj gre za državni projekt, ta projekt promovirata. Prepričan sem, da bomo te pomoči deležni. Oba ministra sem povabil, da nas v okviru približevanja letu 2025 ter v letu 2025 obiščeta, počastita s svojo prisotnostjo in na ta način podarita dodaten pečat EPK 2025. »
Pritrdil mu je tudi župan Občine Gorica (I) Rodolfo Ziberna, ki je obenem izpostavil zelo dobro sodelovanje med mestoma in intenzivne priprave na leto 2025. Povedal je: »Današnji obisk ministrov je za nas zelo pomemben simbolični dogodek, ker kaže na to, da obe vladi nekako kažeta podporo kandidaturi. Mi se popolnoma zavedamo, da ne gre za kandidaturo samo manjšega območja Nove Gorice, Gorice, Primorske in dežele Furlanije – Julijske krajine, ampak velikega dela severno vzhodne Italije in Slovenije. To je obenem izjemna priložnost, da zagotovimo, da to naše majhno ozemlje postane nekakšna delavnica, v kateri lahko na novo napišemo in zapišemo določene evropske zakone, ker vemo, da življenje na meji zaradi razlik v zakonodaji predstavlja velikokrat določene težave.«
Sicer pa sta se ministrica in minister pogovarjala tudi o bližajočem se frankfurtskem knjižnem sejmu, kjer bo Slovenija oktobra častna gostja, to štafeto pa za prihodnje leto prevzela prav Italija. Beseda je tekla tudi o knjižnem sejmu v Bologni, kjer pa bo Slovenija častna gostja v prihodnjem letu.
Foto: Ana Rojc in Luka Carlevaris