Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

»Uporaba spletne strani je v svetovnem merilu postala človekova pravica«

DATUM OBJAVE 20. februar 2023
VIR Mestna občina Nova Gorica

Na novogoriški mestni občini si prizadevamo za dvig zavedanja o pomenu dostopnosti za vse ranljive skupine. Tako je danes v novogoriški Občinski palači v izvedbi Zavoda za digitalno dostopnost A11Y.si v okviru projekta Digitalizacija ZDSSS potekalo usposabljanje o digitalni dostopnosti. Delovanje mestne občine na področju dostopnosti sledi Strateškemu načrtu dostopnosti. V začetku letošnjega leta smo ob strokovni pomoči Zavoda za digitalno dostopnost A11Y.si zagotovili spletno stran, ki po oceni poznavalcev sodi med redke ustrezno prilagojene strani za osebe z različnimi oviranostmi, tako za slepe in slabovidne kot za vse, ki se spopadajo z različnimi motoričnimi oziroma fizičnimi preprekami. Dostopnost sega na različna področja človeškega delovanja, zato ima tudi ključen vpliv v življenju ljudi z različnimi oviranostmi.

Na predavanju so bile predstavljene vrste oviranosti, katere skupine oseb se soočajo z oviranostmi in kako jih v digitalnem svetu najpogosteje oz. najuspešneje premagujejo. Udeleženci so spoznali zgodovino nastanka standardov dostopnosti in področja, ki se dotikajo standardov ter zakonodajo, ki te standarde podpira. Govora je bilo tudi o smernicah in merilih, ki določajo dostopnost spletnih strani ter o dostopnosti dokumentov, kako se priporočila odražajo pri pisarniških datotekah in na kakšen način pripraviti in objaviti dostopne vsebine. Izobraževanja, ki ga je vodil Tilen Škraba, direktor Zavoda za digitalno dostopnost A11Y.si, se je udeležilo preko trideset predstavnikov javnih zavodov in nevladnih organizacij na Goriškem.

Tilen Škraba, direktor Zavoda za digitalno dostopnost A11Y.si: »Glavni poudarek, ki ga želimo sporočiti, je zavedanje, da je digitalna dostopnost pomembna. Da ko pripravljamo informacije bodisi za objavo na spletni strani, v dokumentih, za objavo na družabnih omrežjih, moramo razmišljati tudi o tem, kako bodo do teh informacij dostopale tudi osebe z oviranostmi. Šele s tem zavedanjem in znanjem lahko zagotovimo, da so informacije, ki jih nazadnje objavimo enakopravno dostopne vsem. Boljšo dostopnost moramo najprej zagotoviti z ustreznim načrtovanjem, oblikovanjem, paziti moramo na kontraste, na strukture, paziti moramo na preglednost strani in dokumentov, da tvorimo ustrezne povedi, ki so razumljive vsem. Paziti moramo tudi na to, da so vsi elementi, ki jih imamo na spletni strani, dostopni tudi osebam, ki ne morejo brati teksta, ki uporabljajo bralnike zaslona, torej da imajo ustrezne tekstovne alternative, bodisi slike, ikone, gumbe, elemente vnosnih mask ipd. Novogoriška mestna občina ima spletno stran, ki je prilagojena ciljnim skupinam. Zato, da je stran prilagojena, pa je bilo potrebno kar nekaj napora, tako s strani občine, kot tudi s strani ostalih udeleženih. Slovenska zakonodaja že od 2018 dalje javnim institucijam nalaga zakonsko dostopnost, ampak ocenjujemo, da je manj kot 5 odstotkov strani v Sloveniji res vsaj približno dostopnih. Na stanju dostopnosti je situacija izredno slaba, zato smo se tudi odločili, da izvedemo serijo tovrstnih usposabljanj.«

Novogoriški župan Samo Turel je bil zadovoljen, da je izobraževanje pritegnilo veliko udeležencev, kar bo pripomoglo k večjemu zavedanju o dostopnosti: »Današnje predavanje je nadaljevanje digitalnega opismenjevanja v smislu dostopnosti vseh ranljivih skupin. Na praktičen način želimo spodbuditi pozornost, zavedanje, da so ranljive skupine okoli nas in da se lahko vsak izmed nas znajde v takšnem položaju. Vsi javni zavodi, vsi, ki delujemo na javnem področju, moramo imeti v podzavesti, da pri vsem, kar počnemo, razmislimo, kako bo to dosegljivo vsem ranljivim skupinam, kar je seveda ključno. Brez digitalnega sveta danes ne moremo več. Če ne pomislimo na to, pomeni, da en del našega prebivalstva nima dostopa do ključnih informacij, ki jih lahko pridobijo v digitalni obliki. Na novogoriški mestni občini imamo sprejeto strategijo dostopnosti. Mislim, da smo na tem področju zelo močni. Zahvaljujem se Igorju Miljavcu iz Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica, ki nam na tej poti pomaga. Razvijati se moramo še naprej in postati zgled, da smo občina, ki svojim občanom, tudi tistim iz ranljivih skupin z različnimi oviranostmi, služi na enak način kot vsem ostalim.«

Metka Sulič, predstavnica za odnose z javnostmi Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica in udeleženka predavanja, je po izobraževanju povedala: »Predavanje je bilo zelo dobro. Nisem pričakovala, da bom zvedela toliko koristnih informacij. Predvsem smo se osredotočili na ranljive skupine, osebe z invalidnostmi. Ugotovili smo, da so spletne strani, ki so prilagojene ranljivim skupinam, bolj dostopne tudi nam, ki teh oviranosti nimamo. Kot je povedal predavatelj, se marsikdo pri zagotavljanju dostopnosti izgovarja na pomanjkanje sredstev. Ampak to ni več vprašanje. To moramo narediti. Uporaba spletne strani je namreč v svetovnem merilu postala človekova pravica. In tudi osebe, ki so ovirane, imajo pravico, da dostopajo do vsebin, tako kot vsi ostali.«

Edi Strosar, informatik in vodja izobraževanj v Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica, pa je izpostavil naslednje: »V zadnjih desetih letih se je zavedanje glede dostopnosti izboljšalo. Potrebnih bo še nekaj korakov, a smo na dobri poti. Smo korak do kvalitetne dostopnosti, kar se tiče informacij na spletnih straneh in v aplikacijah na telefonih in tablicah. Pri zagotavljanju dostopnosti je po mojem mnenju največ težav pri lastnikih spletnih strani. Žal nekateri še vedno menijo, da so to majhne skupine, za katere ni potrebno zagotoviti dostopnosti, kar je popolnoma napačen način razmišljanja. Vsem je potrebno zagotoviti dostopnost do prostorov in informacij.«

Udeleženci predavanja sedijo v veliki dvorani mestne občinePredavatelj o digitalni dostopnosti Tilen Škraba sedi za mizo in predava v veliki dvorani mestne občine