Lep primer čezmejnega sodelovanja: Novogoričani in Goričani združili moči za poplavno varnost območja ob meji
Konec minulega leta smo z Občine Gorica (I) prejeli pobudo za sodelovanje pri projektu za zmanjšanje poplavne ogroženosti na območju Erjavčeve ulice ob meji z Italijo zaradi vodotoka Koren. Na italijanski strani so jeseni 2020 začeli z vrtanjem razbremenilnega cevovoda širine dveh metrov pod mestom Gorica, ki naj bi se zaključil z vtočnim objektom tik ob mejnem prehodu na Erjavčevi ulici. Občina Gorica (I) je izrazila pripravljenost, da cevovod podaljša še za 180 m na slovensko stran do vodotoka Koren, in sicer tako, da se vtočni objekt ob meji ukine in nadomesti z vtočnim objektom ob brežini vodotoka Koren na slovenski strani. Glede na izjemno priložnost za izboljšanje poplavne varnosti tega območja Nove Gorice je novogoriška mestna občina v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor in Direkcijo Republike Slovenije za vode takoj pristopila k projektu.
Izvedba prve faze je vključevala izgradnjo cevovoda in izkop izstopne gradbene jame globine šestih metrov za potrebe izvleka vrtalne naprave (pogovorno »krta«). Ob zaključku izgradnje cevovoda pod delom Erjavčeve ulice na slovenski strani sta si dvig »krta« iz gradbiščne jame ogledala župana obeh Goric dr. Klemen Miklavič in Rodolfo Ziberna.
Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič je po ogledu povedal: »To je eden tistih projektov, ki dejansko kaže integracijo obeh mest v enotno urbano območje. Z izvedbo projekta bosta mesti varnejši pred poplavami. S tem se nam bodo sprostila tudi mnoga zemljišča za pozidavo. Tudi ne zgodi se pogosto, da nam Italija financira naš del infrastrukture. V tem primeru se je to zgodilo. Naša država financira le izgradnjo iztočnega objekta, pri čemer smo veliko pridobili, kajti to bi nas sicer lahko stalo zelo veliko. Skratka postajamo enotno urbano območje, meja ni več ovira in ta projekt ravno to dokazuje. Tovrstna sodelovanja tudi na infrastrukturnem področju so zagotovo dobra popotnica tudi EPK 2025. To pomeni, da mesti ne sodelujeta zgolj na kulturnem področju, ampak tudi na vseh ostalih.«
Goriški župan Rodolfo Ziberna pa je poudaril: »Obstajata dva pomembna vidika tega projekta: en vidik je zagotovo hidrološki, kajti na obeh straneh meje nam bo zagotovil poplavno varnost potoka Koren. Toda drugi vidik je morda še pomembnejši, in sicer sta prvič Italija in Slovenija, zahvaljujoč vztrajnosti obeh županov, kljub različnim zakonodajam, pravilnikom in postopkom, v kratkem času uspeli uresničiti projekt, ki se je zdel še pred leti nepojmljiv. Tudi to je po mojem mnenju dokaz, da če želita dve občinski upravi delovati skupaj, to lahko uspešno uresničita.»
Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič mu je pritrdil: »Novembra lani, ko smo stali na vhodni točki mehanizacije, ki je vrtala tunel proti Sloveniji, nismo verjeli, da bomo v tako kratkem času zbrali vso potrebno dokumentacijo, soglasja, dovoljenja in denar, da bomo lahko to izvedli. Danes vidimo, da je tunel izvrtan in to čezmejno. Zato gre zahvala predvsem uslužbencem Mestne občine Nova Gorica, lokalnemu DRSV-ju, nacionalni direkciji za vode in ministrstvu. Prav vsi smo združili moči, največ energije pa so vložili prav uslužbenci mestne občine, saj je bilo treba dnevno skrbeti zato, da smo vse te institucije na naši strani koordinirali med seboj in hkrati z italijansko stranjo.«
Prihodnje leto bo sledila izvedba druge faze, in sicer izgradnja vtočnega objekta ob strugi vodotoka Koren. Sredstva so že zagotovljena na Direkciji Republike Slovenije za vode, ki bo vtočni objekt tudi zgradila.
Levo: župana obeh Goric skupaj s strokovnimi sodelavci ob zaključku izgradnje cevovoda, desno: zdravica obeh županov ob zaključku izgradnje cevovoda.
Foto: Klub Zagon