Z novogoriškim Ekscentrom/Xcentrom naslavljamo kadre
Središče Nove Gorice je odslej obogateno s centrom kreativnih praks, ki nastaja skozi združevanje kreativnosti, inovativnosti, podjetništva, umetnosti, izobraževanja in raziskovanja. Center bo spodbujal inovativnost v kulturno-kreativnih industrijah, eksperimentalno raziskovanje z naprednimi delavnicami, razvojnimi projekti in produktivno druženje. Ekscenter je eden poglavitnih projektov Evropske prestolnice kulture 2025 in je del dolgoročne, celovite strategije novogoriške mestne občine pri spodbujanju razvoja gospodarstva na Goriškem.
Prototipni otvoritveni teden, ki se bo odvijal med 1. in 4. junijem, bo potekal po principu MSP minimalega ustreznega prostora (MVP minimum viable place), ki je izposojenka iz podjetniške stroke produktnega razvoja. Predstavlja različico izdelka z ravno dovolj funkcionalnosti za osnovno delovanje in koriščenje prvih uporabnikov ter zbiranje njihovih idej za izboljšave. Naslednja razvojna faza je NTP (najosnovnejši trženjski prostor), ki se bo za Ekscenter zgodila septembra v okviru občinskega praznika. Za investicijo v Ekscenter je mestna občina namenila 185.000 evrov, programi v njem pa se bodo financirali iz razpisov in sponzorskih sredstev podjetij.
Sinergija različnih ekosistemov na Goriškem v Ekscentru povezuje delovanje številnih napredno mislečih akterjev, in sicer: Mestna obcˇina Nova Gorica, Mladinski center Nova Gorica, Univerza v Novi Gorici, Zavod za kulturo, umetnost in izobraževanje Kersnikova, Business Solutions, GOAP, Instrumentation Technologies, Arctur, Editor, Advansys, LED Luks, Ollo Audio, Intra Lighting, Spintec, Primorski tehnološki park, Saop, Gostol-Gopan, MAHLE Electric Drives Slovenija, Gameart, Akeo, NEPTUN digital, GOInfo, Medobcˇinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica, Šolski center Nova Gorica, C-Astral in drugih.
Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič opozarja na načrtno politiko vzpostavljanja kadrov v mestni občini: »Ekscenter je del dolgoročne, celovite strategije spodbujanja razvoja gospodarstva pri nas. Tisto, kar gospodarstvo najbolj potrebuje, so kadri. In kadre začnemo vzgajati pri otrocih, pri mladih. Vzgajali bomo generacije podjetnikov, ki bodo sami ustvarjali podjetja, ki bodo na osnovi teh radovednosti, eksperimentov, programov, ki bodo v Ekscentru našli neko svojo pot in ustvarili svojo podjetniško kariero in s tem tudi nudili zaposlitve. Začenjamo tam, kjer je največja potreba v gospodarstvu, to je po kakovostnem kadru. Če hočemo kakovosten kader, moramo že otroke in mlade motivirati za tehniko, naravoslovje, za odkrivanje, ustvarjanje. S tem jih bomo vzgojili v generacijo ustvarjalnih ljudi, ki se bodo šolali, ustvarjali, odkrivali nove stvari, inovirali, ustanavljali podjetja. Skratka želimo ustvariti ustvarjalno klimo, kjer bo lahko raslo gospodarstvo z visoko dodano vrednostjo in dobro plačanimi delovnimi mesti.«
Vodja programov novogoriškega Ekscentra mag. Mija Lorbek napoveduje: »V Ekscentru bo potekalo soustvarjanje različnih disciplin, in sicer umetnosti, ustvarjalnosti, kulturno-kreativnih industrij, podjetništva, raziskovanja in izobraževanja. Konkretno se bo to v našem prostoru odražalo s postavitvami razstav, delavnicami, soustvarjanjem, možnostih sodelovanja s podjetji, obiski in izobraževanji v e-hiši. K sodelovanju vabimo ljudi na različnih nivojih. Najprej si seveda želimo čim večjega odziva občinstva, želimo si tudi sodelovanja z lokalnimi ustvarjalci. Naš najpomembnejši cilj je, da ustvarimo nove ekipe ljudi, ki so samostojno ustvarjalni in bi želeli nekaj narediti v timu. Nudili bomo plaftormo za informiranje pri pridobivanju sredstev, možnost predstavitve, možnost sodelovanja s podjetji in vključevanje v ekipe za pripravo razpisov.«
Iztok Pavlin iz Business Solutions izpostavlja pomen Ekscentra za podjetja: »Tak prostor, kot je Ekscenter, je za podjetja pomemben. Mešanica različnih kreativno-razvojnih metod, kot sta na primer »art thinking« ali »design thinking«, ki so ga v goriško regijo že vpeljali na tehnološkem parku, so ključni za razvoj novih idej, projektov in podjetij. Ti načini so že vpeti v nekatere organizacije in se zavedamo, kaj lahko doprinesejo. Da se to, kako se lahko implementira v pratiki znotraj podjetji, pokaže mladim, je velik plus, ker na ta način pridobiš pripravljene ljudi, pripravljene kadre, ki se lahko vključijo v naša podjetja. Obenem pa se oblikuje neka sfera, kjer imajo možnost soustvarjati ali razviti nekaj svojega. Vsi skupaj smo sedaj povezani, nikoli prej še nismo bili v takšni obliki. Na ta način pa je nastalo tudi neko vozlišče, kjer bo prišlo do novih idej, novih podjetij, ki imajo in bodo imela tržni potencial, hkrati pa bomo lahko vsa podjetja s pomočjo mladih talentov širili svoje aktivnosti«
Jurij Krpan, umetniški direktor Zavoda za kulturo, umetnost in izobraževanje Kersnikova, vabi k razmisleku o družbi in času, v katerem živimo: » V Ekscentru bo platforma konS postavila vsak mesec novo razstavo, ki navdihuje z drugačnostjo, predvsem pa predstavlja umetnost današnjega časa Novogoričanom in jih spodbuja k razmisleku o tem, kako živimo v tej novi tehnologizirani družbi. Predvsem pa, kako vidimo priložnost v vsem tem in razumemo tehnologijo tako, da mi njo uporabljamo, ne pa ona nas. Skozi te projekte bomo izvajali tudi delavnice za raziskovalno učenje, za otroke, mladostnike in tudi starejše. Izvajamo tudi proces izobraževanja mentorjev. To so mentorji, ki potem razvijajo svoje delavnice v lokalnih okoljih in se vključujejo s temi delavnicami tudi v ostala peta mesta, kjer so tudi vozlišča. Nova Gorica je poleg Ljubljane v tem trenutku najbolj razvita. Ker je novogoriški Ekscenter prva taka velika poteza, ga predstavljamo kot primer dobre prakse. Upamo, da se bodo tudi druge lokalne skupnost navdušile nad to smelostjo in pospešile postavljanje novih vozlišč za tako medsektorsko povezovanje tudi v drugih mestih.«
Predstavnik izobraževalne sfere dr. Peter Purg poudarja pomen izobraževalnih aktivnosti za vsa življenjska obdobja: »Ekscenter bo skušal vključevati vse življenje človeka, bodoče ustvarjalke, bodočega zaposlenega ali pa tistega, ki bo vzpostavil mogoče podjetje, nevladno organizacijo, kakršnokoli državljansko ali zasebno iniciativo, ki bo prinašala novo in boljše. In boljša prihodnost definitivno ne bo bežala s periferije, s podeželja, ampak bo kvečjemu čezmejno mednarodno in meddisciplinarno, medsektorsko povezovala. Kako bomo to naredili? Že za osnovnošolce imamo programe, delavnice, ki prihajajo v e-hišo, ki se spoznavajo s prvimi osnovami znanosti, tehnološkega razvoja, ustvarjalnosti, umetnosti. Srednješolci in višješolci, mladi so zelo pomembna ključna skupina, za katere že upamo, da bodo prebili malo več časa tudi na naših kulturnih dogodkih, okroglih mizah, spoznavali dejavnost podjetij, torej spoznavali te visokotehnološke sfere in kombinacije umetnosti visokih tehnologij, znanosti, ki v srednjih šolah niso toliko dostopne, saj so ti še razdeljeni disciplinarno, čeprav se tudi to izboljšuje. Ekscenter je zelo pomemben akter neformalnega izobraževanja, ki dokazano šele oblikuje tiste prave človeške potenciale ali kadre, ki so pri tem dejansko zaposljivi oziroma ki imajo tudi lastno spodbudo, da ustvarijo, da so podjetni ali podjetniško naravnani, kar ne pomeni samo, da ustvarjajo podjetja. Lahko ustvarjajo tudi nove ideje, ki so umeščene znotraj večjih organizacij, lahko so ustvarjalni v javnem sektorju. Zelo pomemben vidik pa je vseživljenjsko izobraževanje. Tukaj so dobrodošli tudi odrasli. Vsi tisti, ki danes še posebej pogosto spreminjajo svoje zaposlitve, se dodatno izobražujejo tu v teh raznolikih programih, v raznoliki ponudbi Ekscentra, seveda v prihodnjih letih na ozadju Evropske prestolnice kulture, ki bo ponudila raznolike, ne samo umetniške in kulturne, ampak tudi civilno-družbene, športne, turistične in podobne projekte in programe. Tu bo Ekscenter pokazal svojo pravo vrednost.«
V juniju so v Ekscentru na ogled naslednje razstave:
MORITZ SIMON GEIST: ‘MR-808 Interactive’
Interaktivna instalacija ‘MR-808 Interactive’ je socialni eksperiment v glasbi, komponiranju množic in družnem bobnanju z roboti. Naprava za bobnanje je namenjena skupnostnemu ustvarjanju glasbe, vabi k igrivemu raziskovanju zvoka, digitalizacije in zvočnih tehnik »naredi sam«. Moritz Simon Geist je nemški performer, muzikolog, klasični glasbenik in robotski inženir.
SONORETUM zvočni vrt, zunanja zvočna instalacija v podhodu
Umetniško oblikovano zvočno okolje oziroma zveneča skulptura je nameščena v javni prostor in kot taka na področju elektro-akustičnega glasbenega ustvarjanja služi zvočnim raziskovalcem vseh generacij tudi kot delovni laboratorij.
VALERIE WOLF GANG: xDELOVALNICA HOMINID: PSIHOFIZIČNA ENTITETA
Sodelovanje: podjetje Go4Goal, Center za Kreativnost, Akademija Umetnosti v Novi Gorici
Raziskovalno-razvojni projekt se osredotoča na preventivne postopke zaščite človeškega telesa pri osebah s povečano telesno maso za hitrejšo regeneracijo po športnih aktivnostih. V sodelovanju z mladim inovativnim slovenskim podjetjem Go4Goal avtorica razvija nov sistem oblačil za ohranjanje zdravja pri izvajanju športnih aktivnosti ter se trajnostno »krči skupaj z uporabnikom«.
V Galeriji Ekscenter se bodo do konca leta zvrstile še številne druge interaktivne in intermedijske razstave domačih in tujih umetnikov kot so: interaktivna zvočna instalacija “The game/Partija" slovenskih avtorjev Matej Stupica & Jaka Berger (Ljudmila/Atol), razstava “Akademija za umetnost “AU z Razstave" / "Show From AU”, "Cosmic rain/Kozmični dež" – Tilen Sepič (konS), Gracy: Catastrophe Jangled, Moramo se pogovoriti o AI - Dr.Julia Schneider and Lena Kadriye Ziyal, Moss Gallus gallus roboticus » - Daniel Brownell & Miranda Moss.
Mladim in mladim po duši bodo namenjene številne delavnice in aktivnosti z različnih področij: Praktično usposabljanje mladih mentorjev za delavnice konS, Delavnice za 8-kanalno zvočno instalacijo Sonoretum za mlade glasbenike in zvočne umetnike, Znanstveno počitniško varstvo za otroke e-hiše, Počitniško varstvo otrok MC Nova Gorica, delavnica za srednješolce Vizualizacija podatkov z Arduinom Ane Smerdu, Idina delavnica za mladostnike Detektor elektromagnetnih valov v zvočnem spektru. Več o delavnicah je mogoče spremljati na www.ekscenter.si. Prijava je mogoča preko e-pošte: ekscenter@ekscenter.si.
Posebno mesto si zaslužijo koprodukcije in poslovno-umetniški dogodki kot so: NEXT TALENT HUB (Business Solutions, Instrumentation Technologies), Predavanje Dr. Peter Purg: PROJEKTNI PIČING NOVI MEDIJI 1, Dogodki v koprodukcijah kot so EU CODEWEEK HACKATON ob podpori Evropske komisije, Noč raziskovalcev Univerze v Novi Gorici, Festival Znanosti Nova Gorica, Primorski tehnološki park: Start-up izziv za dijake, računalniške delavnice podjetja SAOP in drugi.
V prostorih Ekscentra bo delovala tudi e-hiša. Zaseda skoraj glavnino prvega nadstropja Ekscentra. Letos bo poskrbela za nadaljevanje vodenih eksperimentov. Odprta je vsak delavnik med 12. in 17. uro, tako kot sam center. Za vodene oglede so potrebne predhodne najave na elek. naslov info@e-hisa.si.
Vsi, ki bi se želeli pridružiti aktivnostim Ekscentra, se lahko prijavijo osebno v prostorih Ekscentra, in sicer vsak delavnik med 12. in 17. uro ali po elek. pošti ekscenter@ekscenter.si oziroma ti@ekscenter.si
Več informacij:
Foto: Mateja Pelikan