Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Še zadnji napotki in informacije pred nedeljsko evakuacijo v Novi Gorici

DATUM OBJAVE 17. oktober 2024
VIR Mestna občina Nova Gorica

V Novi Gorici je že skorajda vse pripravljeno na nedeljsko evakuacijo zaradi onesposobitve neeksplodirane angleške letalske bombe iz druge svetovne vojne. Poteka obveščanje prebivalcev v pasu evakuacije in zaklanjanja. Pirotehniki pa na mestu najdbe bombe na območju tirov novogoriške železniške postaje pripravljajo vse potrebno za onesposobitev bombe, ki je sicer, kot je povedal Darko Zonjič, poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, dobro ohranjena in ima mehanski vžigalnik. Njena onesposobitev se bo začela v nedeljo, 20. oktobra, ob 10. uri. Vsi postopki pristojnih so usklajeni z italijansko stranjo, ki bo na svojem območju izvedla evakuacijo prebivalcev v 600 m pasu od mesta najdbe bombe.

Na današnji izjavi za javnost je Darko Zonjič o delu pirotehnikov povedal: »Na območju novogoriške železniške postaje smo zdaj preživeli kar 130 dni, opravili smo več kot 1000 ur dela, v povprečju so bili tu po trije pirotehniki. Odstranili smo nekje devetinštirideset neeksplodiranih ubojnih sredstev v skupni teži tono in osemsto kilogramov. Od tega je seveda tudi teh osem letalskih bomb, ki smo jih odkrili. Odkrili smo tudi preko 20 ohišij bomb. Raznih železnih ostankov smo odkrili kar preko šestnajst ton. To pa je ogromno, zato v eni fazi ni bilo mogoče pregledati območja. Morali smo zelo previdno opraviti več faz in šele nato so lahko delavci začeli z delom s stroji. Preostala nam je še ena tretjina območja, na katerem je sicer manjša možnost, da kaj najdemo, a tudi to ni izključeno.« O postopku onesposobitve bombe v nedeljo pa je dodal: »Postopek deaktivacije bo tak kot pri ostalih bombah. Zdaj bomo najprej postavili kletko, v kateri bomo bombo po znaku sirene deaktivirali. Mislimo, da bomo uspeli v prvi fazi brez težav. Nekje do enajste ure bi morali mehanski vžigalnik tudi odviti. Deaktivacijo bosta izvedla dva pirotehnika. Kadar začnemo s tem postopkom, smo nekje 99,9 odstotkov prepričani, da bomo vžigalnik tudi uspešno odvili, kajti v nasprotnem primeru se za to niti ne odločimo in gremo kar v naslednjo fazo, torej uničenje. V primeru, da bi prišlo do tega, da ne bi uspeli tega vžigalnika odviti (ker nikoli ne vemo, mogoče nam ostane noter detonator), sledi izkop osem metrov globoke jame in bo prišlo do manjšega poka. A predvidevam, da bomo uspeli že v prvi fazi.«

In zakaj je na tem območju najdenih toliko bomb? Pojasnjuje novogoriški župan Samo Turel: »Pravzaprav je bilo to območje tako strateško, da so ga zavezniki močno bombardirali. Kolikor sem seznanjen, je bilo v sedmih zračnih napadih konec druge svetovne vojne na to območje odvrženih okrog šesto bomb in to so posledice, ki jih čutimo še danes. Posebej ob tako velikih gradbenih posegih, ko se koplje tako globoko, ta zgodovina hočeš nočeš prihaja na dan. Vsaka onesposobitev bombe je usklajena tudi z gradbinci. Ta teden smo ponovno, kot vsakič doslej, imeli tudi operativni sestanek na prefekturi v sosednji Gorici (I) in se dogovorili po utečenem protokolu, da to nedeljo izvedemo evakuacijo in potem deaktivacijo bombe. Na obeh straneh meje je udeleženih približno 5000 prebivalcev, torej kar velik organizacijski zalogaj. A kot smo doslej že dokazali, to znamo varno izpeljati in prepričan sem, da bo tako tudi tokrat.«

Simon Vendramin, vodja evakuacije, je povedal, da bo ponovno poskrbljeno za vse, ki se v času evakuacije nimajo kam umakniti: »Zbirno mesto bo v stavbi Mestne občine Nova Gorica. Prav tako bomo poskrbeli za gibalno ovirane, ki lahko pokličejo do sobote, 19. oktobra, do devetnajste ure, na telefonsko številko 05/33 50 107, to je Štab civilne zaščite, kjer bodo sprejeli vse klice in na podlagi tega se bomo dogovorili za prevoz. Novogoričani zdaj postopek že podrobno poznajo, tako da upam, da ne bo težav in da bomo varno, učinkovito in hitro izpeljali postopke za evakuacijo.«

Sejad Jušić, načelnik Policijske postaje Nova Gorica, je dodal: »Policija bo prisotna na celotnem območju. S svojo prisotnostjo bomo zagotavljali varovanje premoženja in poskušali omejevati morebiten prihod kogarkoli na varovano območje. Ko je območje evakuirano, potem ni več dovoljen dostop do zavarovanega območja. Na srečo do zdaj ob evakuacijah nismo imeli nobenih težav. Dejstvo je, da so občani upoštevali vsa navodila, ki so jim bila posredovana, zato naše ukrepanje ni bilo potrebno. Z dronom bomo nadzirali celotno območje, tako da morebitni radovedneži, ki bi se poskušali skriti na strehah objektov ali pa kje drugje, so tudi iz zraka nadzorovani. Tudi s policijo na sosednji strani državne meje zelo dobro sodelujemo, si izmenjujemo podatke in informacije in se obveščamo o novostih, ki bi vplivale na varnost bodisi tukaj bodisi na drugi strani meje.«

Foto: Luka Carlevaris

Novogoriški župan Samo Turel podaja izjavo za  medije.Poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič stoji pred mikrofoni in podaja izjavo za medije.Simon Vendramin, vodja evakuacije, podaja izjavo za medije.Sejad Jušić, načelnik Policijske postaje Nova Gorica, stoji pred mikrofoni in podaja izjavo za medije.Priprava terena za onesposobitev bombe, delavci s traktorjem postavljajo bale sena.