Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Likovni, fotografski in literarni natečaj

DATUM OBJAVE 13. avgust 2020
VIR Mestna občina Nova Gorica - Kabinet župana


Območne izpostave Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Ajdovščina, Idrija, Nova Gorica in Tolmin razpisujejo LITERARNI NATEČAJ ZA KRATKO ZGODBO ter LIKOVNI in FOTOGRAFSKI NATEČAJ z naslovom ZAKONI NARAVE IN OBJESTNOST ČLOVEKA. 
V letošnjem letu obeležujemo obletnice rojstva in smrti pisateljev FRANCETA BEVKA (17. 9. 1890, Zakojca pri Cerknem, – 17. 9. 1970, Ljubljana) in CIRILA KOSMAČA (28. 9. 1910, Slap ob Idrijci, – 28. 1. 1980, Ljubljana). Natečaji se navezujejo na oba avtorja, in sicer na njun odnos do narave in rodne zemlje, ki se na simbolni ravni prepleta z družbenim angažmajem.
 
TEMA
"Življenje žre življenje: živali rastline, ljudje živali in še sami med seboj." Gosenica, Ciril Kosmač
"Siromašna, lepa zemlja, stokrat bičana in križana, ti in srca, ki te ljubijo! Ali res ne boš več, kar si bila?" Kaplan Martin Čedermac, France Bevk
 
Izbrana citata iz del Cirila Kosmača in Franceta Bevka se navezujeta na zakone narave, ki prežemajo ljudi, živali in rastline kot tudi neživo naravo, na simbolni ravni pa nakazujeta človekovo objestnost in nasilje. Obe deli sta namreč umeščeni v čas fašizma, torej čas, ko je na Slovenskem, predvsem na Primorskem, potekalo nasilno raznarodovanje, ki na subtilen način odseva v obeh delih. V Kosmačevi noveli Gosenica pridobi gosenica, ki razžira kostanjevo mladiko, globlji metaforični pomen. Izkušnja ječe je pisatelja nepričakovano obogatila, saj je po vrnitvi na svobodo postal še bolj spoštljiv do narave. V Bevkovem romanu Kaplan Martin Čedermac ima zemlja prav tako simbolen pomen, saj lahko med siromašno, bičano zemljo in ljudstvom, ki doživlja nasilje s strani okupatorja, potegnemo vzporednice. 
Tema kratke zgodbe in likovnega dela ter fotografije naj zajame sporočilnost zgornjih citatov tako, da ju prenese v današnji čas, v katerem ima objestnost človeka na globalni kot na lokalni ravni katastrofalne posledice za ljudi, človeško družbo in naravo nasploh.
Izbrana dela bodo predvidoma objavljena v publikaciji in na ogled na regijski razstavi.
 
ROK ODDAJE   sreda, 30. september 2020  
Razpis natečajev objavljamo v prilogah.


 
01 - fotografski natečaj_ZAKONI NARAVE IN OBJESTNOST ČLOVEKA.pdf

01- literarni natečaj Kratka zgodba 2020.pdf

01 - likovni natečaj_ZAKONI NARAVE IN OBJESTNOST ČLOVEKA.pdf

02 - prijavnica_LIKOVNI NATEČAJ.docx

 

Oddaja zahteve o ureditvi priponk na strani
Polja označeno s * so obvezna.
Želim da se priponke na tej spletni strani uredijo v skladu s zakonom o dostopnosti