Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Bodi zvezda, ne meči petard

DATUM OBJAVE 17. december 2013
VIR Mestna občina Nova Gorica

 

Policisti novogoriške policijske uprave bodo tudi letos tako kot drugod po Sloveniji od začetka letošnjega decembra dalje do začetka prihodnjega leta 2014, predvsem v času božičnih in novoletnih praznikov, izvajali številne preventivne aktivnosti z namenom preprečevanja negativnih posledic do katerih lahko pride pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Policija namreč ugotavlja, da se predvsem ob praznovanju božiča in novega leta običajno bolj pogosto uporablja različne vrste pirotehničnih izdelkov kljub zakonsko predpisanim visokim globam za kršitve.

 

Uporaba pirotehničnih izdelkov je številnim posameznikom ali skupinam oseb pogosto v zabavo, medtem ko je mnogim takšno početje neprijetno, vzbuja strah in občutek ogroženosti.  Žal je pri uporabi pirotehničnih izdelkov prihaja tudi do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb in klicev občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard.

 

Pri tem ni odveč opozoriti tudi na dejstvo, da neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov ni nevarna in moteča zgolj za ljudi temveč tudi za živali. Policisti zato pozivajo tudi vse lastnike in skrbnike živali, naj v tem prihajajočem prazničnem času, ko se uporaba pirotehnike, predvsem ognjemetov in drugih pirotehničnih izdelkov, v primerjavi z drugimi obdobji leta bistveno poveča, poskrbijo za svoje hišne ljubljenčke (več o tem tudi na naslednji

spletni strani Policije: http://www.policija.si/index.php/novinarsko-sredie/index.php?option=com_content&view=article&id=7588).

 

Sicer pa bodo poleg policistov v času božično-novoletnih praznikov poostreno nadzirali prodajo, nedovoljeno uporabo in uvoz pirotehničnih izdelkov tudi drugi državni organi: Generalni carinski urad, inšpektorji Inšpektorata RS za notranje zadeve in Tržnega inšpektorata  RS, vsak v skladu s svojimi pooblastili.

 

Policija že več let zapored izvaja tudi znani preventivni projekt pod sloganom “Bodi zvezda, ne meči petard!”, da bi bilo v času božično-novoletnih praznikov čim manj kršitev in telesnih poškodb med mladimi zaradi neprevidne, nepremišljene in objestne uporabe pirotehničnih izdelkov. Pri omenjenem preventivnem projektu bosta tudi letos sodelovala Ministrstvo za izobraževanje, znanost, in šport ter Inštitut za varovanje zdravja RS. Policija namreč že vrsto let zapored izvaja omenjeni preventivni projekt, ki je bil doslej v širši javnosti zelo dobro sprejet in prepoznaven. Policisti so prejšnja leta v okviru preventivnih aktivnosti obiskali več osnovnih šol ter učencem in otrokom na njim razumljiv način predstavili nevarnosti uporabe pirotehničnih sredstev, omejitve tako pri nabavi kot pri uporabi pirotehničnih izdelkov, opozarjali pa so jih tudi na previdnost in pravilno uporabo pirotehnike. Poleg omenjenih predstavitev v 6. razredih osnovnih šol policisti v tem času glede omenjene preventivne akcije izvajajo tudi predavanja v sklopu preventivnega projekta »Policist Leon svetuje« za učence v 5. razredih osnovnih šol.

 

Tudi na območju novogoriške policijske uprave je pri uporabi pirotehničnih izdelkov v prejšnjih letih prihajalo do telesnih poškodb (nazadnje v letu 2010), kršitev javnega reda in miru ter do materialne škode in pritožb in klicev občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo petard. Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov namreč pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali (mnoge namreč preživljajo hud stres, še posebej ob objestni uporabi in dejstvu, da se nimajo kam umakniti), onesnažuje okolje ter povzroči materialno škodo (več o aktivnostih policije in drugih ustanov za varnejše praznike tudi na naslednjih spletnih straneh Policije: http://www.policija.si/index.php/preventiva-/javni-red-in-mir/446-ne-mei-petart-obdri-vse-prste).

Sprememba zakonodaje iz leta 2008 (Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, Ur. list RS, št. 35/2008) je povsem prepovedala prodajo, posest in uporabo ognjemetnih izdelkov kategorij 2 in 3, katerih glavni učinek je pok (predvsem so to petarde najrazličnejših oblik in moči).

Po statističnih podatkih so policisti Policijske uprave Nova Gorica v lanskem obdobju 2012/2013 (predvsem v času božično-novoletnih praznikov) obravnavali 8 (v obdobju 2011/2012= 10) kršitev povezanih z nedovoljeno uporabo pirotehničnih izdelkov.

Zaradi nepravilne uporabe pirotehničnih izdelkov v navedenem obdobju nobena oseba (0) ni bila telesno poškodovana, zaradi uporabe pirotehničnih izdelkov pa je bila v 1 (4) primeru povzročena materialna škoda na premičnem sredstvu (osebno avtomobil).

Na pristojno Okrožno državno tožilstvo v Novi Gorici so policisti lani podali 1 (predlani= 1) kazensko ovadbo in 0 (3) poročila. Policisti PU Nova Gorica so pri opravljanju operativnih nalog lani zasegli skupno 73 (704) pirotehničnih izdelkov. 

Pri ognjemetnih izdelkih kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je njihova prodaja dovoljena, vendar le od 19. do 31. decembra, medtem ko je njihova uporaba dovoljena od 26. decembra do 2. januarja, vendar nikakor v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije 1, ki so proizvedeni, namenjeni in označeni za tako uporabo.

Uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju s temi omejitvami pomeni prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1200 evrov, in da ob tem policisti izdelek zasežejo, tudi če ni storilčeva last. Policisti pa lahko v skladu z določbami 39. člena Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih brez predhodne odločbe na kraju samem zasežejo eksploziv ali pirotehnične izdelke pravni osebi, podjetniku ali fizični osebi, če:

–ima v posesti eksploziv brez dovoljenja;
–uporablja eksploziv brez dovoljenja;
–uporablja eksploziv v nasprotju z dovoljenjem;
– ravna s pirotehničnimi izdelki v nasprotju s 35. členom tega zakona.

Vsi organi nadzora, tako inšpektorat za notranje zadeve, policija, carina in tržni inšpektorat, lahko izrekajo kazni ne v najmanjši meri globe, ampak v razponu, ki je določen. Torej tudi najvišjo globo, če gre za res hud prekršek in ni olajševalnih okoliščin.

* Pirotehničnih izdelkov kategorije 1 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 14 let. Gre za ognjemetne izdelke, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost, povzročajo zanemarljivo raven hrupa in so namenjeni uporabi v strnjenih naseljih, vključno z ognjemetnimi izdelki, ki so namenjeni uporabi v stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih. Tipični izdelki so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, pasje bombice, vžigalice s pokom itd.

* Izdelkov kategorije 2 ni dovoljeno prodajati mlajšim od 16 let. Gre za ognjemetne izdelke, ki predstavljajo majhno nevarnost in povzročajo nizko raven hrupa in so namenjeni uporabi na omejenih območjih na prostem. Tipični izdelki so rimske svečke, majhna ognjemetna kolesa, bengalične bakle, baterije in kombinacije, rakete itd.

* Izdelkov kategorije P 1, T 1 in baterij ter kombinacij kategorije 3 do 1000g neto mase eksplozivnih snovi in fontan kategorije 3 do 750g neto mase eksplozivnih snovi pa ni dovoljeno prodajati osebam, mlajšim od 18 let.

 Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov (več na naslednji spletni strani Policije: http://www.policija.si/index.php/preventiva-/javni-red-in-mir/448-bodi-zvezda-ne-mei-petard).

Neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov je praktično problem vseh nas, zato prosimo  tudi vse starše, skrbnike ter učitelje in vzgojitelje, da opozarjajo na nevarnosti in možne posledice tovrstne uporabe.

 

Policisti Policijske uprave Nova Gorica vsem občankam in občanom želijo varno in mirno preživetje bližajočih se božično-novoletnih praznikov in vse dobro tudi v letu 2014.