Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

V znanju in povezovanju je moč

DATUM OBJAVE 29. oktober 2022
VIR Mestna občina Nova Gorica

V znanju in povezovanju je moč, je naslov novembrske iniciative, v okviru katere bo Mladinski center Nova Gorica v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica tudi letos poskrbel za številne dogodke na področju preprečevanja zasvojenosti. Dogodke smo napovedali na novinarski konferenci.

 Podžupan Mestne občine Nova Gorica, Simon Rosič je izpostavil: »Na Goriškem lahko mirne duše rečemo, da smo primer dobre prakse na področju boja proti različnim oblikam zasvojenosti, zaradi združevanja različnih akterjev, ki niso aktivni samo v temu mesecu, ampak so aktivni tekom celega leta. Tukaj bi predvsem rad izpostavil zelo povezovalno, proaktivno vlogo Mladinskega centra Nova Gorica, ki je tudi letos pripravil bogat program, v okviru katerega bom izpostavil osnovnošolsko matinejo. Tukaj gre za različna poslanstva, predvsem poskušamo mladim sporočiti, da se da zabavati brez raznih substanc, alkohola, torej na nek način, da je vse v kontekstu slogana z glavo na zabavo. Izpostavil bi še eno osebno noto. Pred epidemijo sva se s pokojnim DJ Cveretom pogovarjala, da je treba spet zagnati matinejo in na nek način mu s to matinejo uresničujemo njegovo dolgoletno željo. Da bo še bolj simbolno, DJ Milan, nastopajoči na matineji, je bil njegov najboljši prijatelj in je tudi zdravnik splošne medicine, ki zelo poudarja preventivni pomen takih zadev. Želim si, da bi matineja postala neka tradicija in da je to res nek zdrav uvod mladine in kasnejših generacij v aktivno družbeno življenje, kar se tiče zabave.«

Vodja Oddelka za družbene dejavnosti na Mestni občini Nova Gorica, mag. Marinka Saksida je poudarila omrežja različnih programov aktivnosti na področju preprečevanja različnih oblik zasvojenosti: »Te aktivnosti se pri nas kontiunirano sistematično izvajajo že skoraj 20 let. Aktivnosti potekajo za najširšo populacijo, otroke, učence, dijake, njihove starše, pedagoški kader, preko podpore nizkopražnim, visokopražnim programom, to sta npr. skupno srečanje na kapeli in Dnevni center za uporabnike prepovedanih drog, do reintegracijskih programov. To pomeni, da posebno pozornost namenjamo tako preventivi kot oblikam pomoči za tiste, ki se že znajdejo v težavah zaradi različnih oblik zasvojenosti. Ta podpora poteka na različne načine, nekaj teh aktivnosti teče neposredno iz občinske uprave, tukaj imam v mislih naš javni razpis za sofinanciranje programov na tem področju. V okviru tega razpisa recimo namenimo kar nekaj sredstev Dnevnemu centru Žarek. Koordinator na tem področju je Mladinski center, ki vsako leto kot že rečeno v novembru organizira razno razne aktivnosti, ki so pred vami in so namenjene različnim ciljnim skupinam. Seveda pa naša pomoč poteka tudi na druge načine, v smislu zagotavljanja prostorov za izvajanje  programov in sofinanciranja.«

 Direktorica Mladinskega centra Nova Gorica, mag. Jana Kruh je predstavila dogodke, ki se bodo izvedli v mesecu novembru, mesecu preprečevanja zasvojenosti in izpostavila: »Namen novembrske akcije je predvsem spodbujati družbo k zdravemu življenjskemu slogu ter širiti informacije o tem, kje lahko najdemo pomoč, v kolikor se znajdemo v stiski. Med dogodki bi izpostavila predvsem osnovnošolsko matinejo, ki je namenjena učencem 7., 8. in 9. razredov osnovnih šol v MONG. Učencem želimo pokazati, da se lahko super zabavamo brez telefonov in alkohola. Letos bo nekaj aktivnosti izpeljanih tudi na podeželju. Center za krepitev zdravja bo v Braniku izvedel test hoje, Mladinski center pa bo poskusno izpeljal MC turnejo, v okviru katere bomo obiskali šole na podeželju, ki nimajo možnosti koristiti vsakodnevnih dejavnosti, ki jih ponujamo v Mladinskem centru. Pri vsaki šoli bomo izpeljali 2-urni program: ustvarjalno delavnico, predstavitev poskusov e-hiše, hiše poskusov in poligon s skiroji. Pomemben program v okviru preventive sta tudi Info točka in Poletni tabor za mlade. Dvoletno sofinanciranje s strani  Evropske Unije iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020, se je izteklo, a zaradi pozitivnih odzivov želimo s taborom nadaljevati tudi v letu 2023.«

Maja Birsa, koordinatorka preventivnega programa v Mladinskem centru Nova Gorica je podrobneje predstavila program Poletnega tabora MC za mlade in poudarila: »Poletni tabor za mlade smo začeli izvajati v letu 2021. Tabor poteka v počitniški hiši Čepovanka, v Čepovanu. V dveh letih se je tabora udeležilo 50 mladih, starih od 14 do 17 let, ki prebivajo na območju LAS (lokalno akcijske skupine), natančneje v Mestni občini Nova Gorica, občini Šempeter-Vrtojba, občini Miren-Kostanjevica, občini Renče-Vogrsko in občini Brda. Odzivi otrok, ki so obiskali tabora so zelo pozitivni, kar 2/3 mladostnikov bi se le-tega želelo ponovno udeležiti. Zaradi pozitivnih odzivov mladih si želimo, da bi tovrstni tabor postal stalnica in bi s pomočjo financiranj okoliških občin in partnerjev, lahko čim več generacijam mladim omogočili tovrstno izkušnjo, zato smo se za prihodnje leto povezali s Centrom za Krepitev Zdravja, ki bo v okviru njihovega dela izpeljal del programa.«

Mag. Tamara Kofol, vodja Centra za krepitev zdravja: »Zavedamo se, da so pri preprečevanju zasvojenosti pomembni zdravi temelji. Zato želimo posebej pri mladih ozavestiti pomen zdrave prehrane, vpliv gibanja in skrb za dobro duševno zdravje. Te vsebine bomo ponudili tudi v poletnem taboru za mlade, kjer bomo imeli več možnosti za izpeljavo vsebin v neformalnem okolju.«  

Jasmina Bolterstein, področni svetovalec Info točke v okviru Mladinskega centra Nova Gorica: «Mreža Info točke je nastala iz projekta Interreg, področje zdravje - salute. Glavne naloge Info točke so: informiranje o programih na področju sociale in zdravstva, čezmejno sodelovanje, izboljšanje sodelovanja med društvi, skupni projekti. V prvem letu obstoja Info točke v Novi Gorici smo izpeljali številne aktivnosti, v sodelovanju z različnimi društvi iz Slovenije in Italije. Izpostavila bi treninge socialnih veščin, ki potekajo na srednji šoli in pripomorejo k opolnomočenju mladih za soočanje z vsakodnevnimi stiskami ter računalniško opismenjevanje starejših, ki ga vodijo dijaki. V naši lokalni skupnosti so se pokazale potrebe po druženju starejših za preprečevanje osamljenosti in v ta namen potekajo v okviru naše Info točke skupine za starejše, katere program soustvarjajo tudi naši mladi prostovoljci. Za predstavitev posameznih društev nastaja tudi dvojezični in medgeneracijski časopis, ki bo izšel drugo leto.«

Sodelujoči na konferenci zbrani za mizo.

Preventivni program

Oddaja zahteve o ureditvi priponk na strani
Polja označeno s * so obvezna.
Želim da se priponke na tej spletni strani uredijo v skladu s zakonom o dostopnosti