Na Sabotinu nov inovativni multimedijski center z muzejsko zbirko
Danes smo na Sabotinu, v enem izmed dveh objektov nekdanje obmejne stražnice, odprli Center za obiskovalce Sabotin – park miru. Gre za vzpostavitev inovativnega multimedijskega centra z muzejsko zbirko, ki predstavlja Sabotin kot osrednjo referenčno točko na Poti miru od Alp do Jadrana, ob tem pa obiskovalcem predstavi zgodovino soške fronte in naravne znamenitosti Sabotina. Današnjega odprtja centra za obiskovalce in tematske poti Briški krog miru se je poleg predstavnikov novogoriške in briške občine ter obeh turističnih zavodov, Javnega zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina ter Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda, Fundacije Poti miru in Posoškega razvojnega centra ter izjemnega poznavalca Sabotina Bogdana Potokarja udeležilo veliko število gostov, veteranov vojne za Slovenijo, planincev in drugih ljubiteljev Sabotina, hriba, ki vsakega obiskovalca očara s čudovito floro in fauno. Poleg multimedijskega centra, ki bo sprva odprt ob sobotah in nedeljah ter praznikih med 10. in 18. uro, bo obiskovalcem v sosednjem objektu na voljo tudi gostinska ponudba.
Da je novogoriška mestna občina lahko vzpostavili center za obiskovalce, je morala najprej celovito obnoviti objekt nekdanje stražnice na Sabotinu. Oba objekta je mestna občina brezplačno prejela od Ministrstva za obrambo RS z namenom predstavitve dediščine prve svetovne vojne in Sabotina. Prva faza je vključevala celovito obnovo starega in dotrajanega objekta. V obnova objekta je Mestna občina Nova Gorica vložila 150.000 evrov, od tega je občina iz projekta Poti miru v okviru programa Interreg Italija-Slovenija 2014-2020 pridobila 90.700 evrov. Objekt je bil tako pripravljen za drugo fazo - vzpostavitev modernega in interaktivnega centra za obiskovalce, ki na inovativen in privlačen način predstavlja bogato dediščino prve svetovne vojne in Soške fronte. Prvič je obiskovalcem predstavljena tudi bogata flora in favna zaščitenega območja Sabotin. Ogled se začne s prvo svetovno vojno in začetkom soške fronte ter vloge Sabotina v njej. Sledi prostor z osebnimi pripovedmi vojakov v kavernah, nato pa prostor z naravnimi lepotami hriba, ki ponudi razmislek o pomenu miru. Z objektom, ki je last novogoriške mestne občine, bo upravljal Javni zavod za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina. V celoti znaša vrednost del 348.700 evrov, od tega je 212.700 evrov evropskih sredstev.
Novogoriški podžupan Simon Rosič je ob današnjem odprtju povedal: »Sabotin je prežet s številnimi potmi, jarki, kavernami, ki so nekoč razdruževale, danes pa povezujejo. In prav povezovanje je tudi eno od glavnih gonil projekta Evropske prestolnice kulture 2025. Naš cilj je skupna prihodnost, prihodnost, kjer ni prostora za zidove ali žične ograje, zavedajoč se, da nas drugačnost bogati. Ta laskavi naziv ne omogoča preboja le na kulturnem ter urbanističnem področju, temveč tudi v gospodarstvu in nenazadnje na področju turizma. In prav v smislu razvoja turizma je umeščanje Centra za obiskovalce na Sabotinu svojevrstna dodana vrednost.«
Direktorica Javnega zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina Erika Lojk se veseli obogatitve turistične ponudbe: »Center pomeni dopolnitev že zdaj zelo obiskane točke v naši destinaciji in vsekakor bo ta multimedijska vsebina pripomogla k dodatnemu poznavanju zgodovine tega prostora in privabila na ta kraj tudi tistega obiskovalca, ki je mlajši, ki ga na multimedijski način prikazane vsebine mogoče bolj pritegnejo in privabijo kot klasičen obisk kavern. Je pa vsekakor kombinacija obojega idealna stvar, ki jo lahko naš obiskovalec doživi na Sabotinu.«
Direktorica Fundacije Poti miru v Posočju Maša Klavora je poudarila povezovanje med različnimi akterji pri ustvarjanju centra na Sabotinu: »Današnji dogodek na Sabotinu ne pomeni zgolj sodelovanje med Novo Gorico in Brdi, ampak tudi med Posočjem in Krasom ter med različnimi institucijami, ki se na različne načine ukvarjajo s to dediščino in jo vključujejo v razvoj, tako Znanstvenoraziskovalnim centrom ZRC SAZU, kobariški muzejem, turističnimi destinacijami, Posoškim razvojnim centrom ter številnimi posamezniki in društvi, ki so nenazadnje že pred desetletji začeli skrbeti za to dediščino, da ne izgine v pozabo.«
LEVO: z desne: direktorica Fundacije Poti miru v Posočju Maša Klavora, direktorica Javnega zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina Erika Lojk, novogoriški podžupan Simon Rosič, župan Občine Brda Franc Mužič, direktorica Zavoda za turizem, kulturo, mladino in šport Brda Tina Novak Samec, turistični vodnik in poznavalec soške fronte Bogdan Potokar
Foto: Mateja Pelikan