Preko 500 obiskovalcev Planice do jutranje kavice s pomočjo novogoriških trajnostnih koles
Znanje domačih dijakov in študentov Šolskega centra Nova Gorica, ki so zasnovali in izdelali sistem koles, s katerimi lahko ustvarjamo električno energijo, smo pod vodstvom podžupana Simona Rosiča uspešno predstavili v soboto v Planici in minulo sredo na sejmu Alpe-Adria v Ljubljani. Na največjem športnem prazniku v Sloveniji si je ob jutranjem prihodu pod Ponce kavo s pomočjo električne energije, ki so jo sami ustvarili s poganjanjem koles, skuhalo preko 500 obiskovalcev. Ob tem so s pomočjo ravnatelja srednje Strojne, prometne in lesarske šole Šolskega centra Nova Gorica Hermana Besednjaka in profesorja te šole Mateja Pinose spoznali kreativnost in delo dijakov in študentov, ekipa GO! EPK pa je poskrbela za predstavitev Nove Gorice in Gorice, somestja, ki bo leta 2025 nosilo naslov Evropska prestolnica kulture. Obiskovalci turističnega sejma Alpe-Adria pa so si na zabaven in trajnostni način lahko pripravili smuti.
Trajnostna kolesa so v letu 2020 nastala kot plod sodelovanja med Šolskim centrom Nova Gorica, novogoriško mestno občino, goriškimi podjetji in Mladinskim centrom Nova Gorica, ki je zdaj tudi upravljalec koles. Sprva so služila proizvodnji električne energije za praznično osvetlitev na novoletnih jelkah v središču Nove Gorice. Obenem so prispevala k osveščanju o trajnostnem razvoju, pa tudi rekreativno in zabavno noto ne gre izpustiti. Tako v letu 2020 kot 2021 smo kolesa vključili v zgodbo dobrodelne prireditve Goricatlon. Kolesa so na sejem Alpe-Adria pripotovala na povabilo Vesne Valentinčič, vodje hotela San Martin v Brdih in članice združenja Slovenija Outdoor, ki deluje pod okriljem Slovenske turistične organizacije.
Podžupan Simon Rosič poudarja predstavitev na sejmu Alpe-Adria in v Planici kot edinstveno priložnost za predstavitev naše turistične destinacije, somestja obeh Goric, Evropske prestolnice kulture 2025 in tehničnega znanja goriškega prostora s poudarkom na trajnostnem razvoju. Povedal je: »Veseli in ponosni smo, da smo na tako uglednih dogodkih prisotni z domačim znanjem, ki kaže na to, da je tehnična kultura v naših krajih doma od vedno. S trajnostnimi kolesi so se obiskovalci sejma in Planice zabavali, rekreirali in si pripravili okusen napitek – v Planici okusno kavico, na sejmu Alpe-Adria pa osvežilen smuti.«
Odlično zgodbo trajnostnih koles je prepoznal tudi Miha Lesjak, profesor na Fakulteti za turistične študije Portorož in koordinator projekta Okolju prijazno vedenje v Planici, ki je v sodelovanju z goriškim podjetjem Arctur povabil novogoriško mestno občino in Šolski center Nova Gorica k predstavitvi v Planici: »Trajnostna kolesa so imela v Planici posebno funkcijo – obiskovalcem so sporočala, da si lahko jutranjo kavo skuhajo s pomočjo energije, ki jo ustvarijo sami. V okviru projekta smo namreč spodbujali trajnostno mobilnost in okolju prijazno vedenje. Obenem je bila to lepa priložnost za predstavitev pomembnega projekta Evropske prestolnice kulture 2025.«
levo: Ilona Stremecki, v.d. direktorice Slovenske turistične organizacije in podžupan novogoriške mestne občine Simon Rosič, desno: Tomi Ilijaš, direktor in ustanovitelj podjetja Arctur
Foto: Mateja Pelikan