Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Cena vodarine in odvajanja odpadnih voda se zaradi racionalizacije poslovanja VIK-a znižuje

DATUM OBJAVE 05. julij 2021
VIR Mestna občina Nova Gorica - Kabinet župana

Novogoriški mestni svetniki bodo jutri na izredni seji odločali o novih cen vodooskrbe in odvajanja ter čiščenja odpadnih voda v novogoriški mestni občini. Cena vodarine in odvajanja odpadnih voda se znižuje. Cena storitev čiščenja odpadnih voda in omrežnine pa zvišuje. Storitev čiščenja se zvišuje zaradi zahtevnih tehnologij centralne čistilne naprave v Vrtojbi. Razlog za zvišanje omrežnine pa je v aktiviranju osnovnih sredstev ter uskladitve višine omrežnine glede na dejansko število in velikost vodomerov. V predlaganih cenah je vključen tudi poračun za leta od 2016 do vključno 2019, za katerega je predvideno, da se porazdeli na obdobje prihodnjih treh let. Poračun omrežnin za leta 2016, 2017, 2018 in 2019 znaša 1,2 milijona evrov za celotno območje, ki ga upravlja Javno podjetje Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d.d. (VIK). Od tega na novogoriško mestno občino pade 700.000 €. Predlog, ki ga v odločanje mestnemu svetu predlaga župan in večina svetnikov, ohranja omrežnino na sedaj veljavnih cenah, saj za nastalo razliko za gospodinjstva in druge neprofitne uporabnike predvideva subvencijo mestne občine. Danes smo ga predstavili na novinarski konferenci.

 

Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič pred jutrišnjim odločanjem svetnikov poudarja, da je mestni občini uspelo ustaviti cikel nenehnih podražitev: »Verjetno je to najdaljše obdobje v zgodovini te občine, ko se voda ali kanalizacija nista podražili. Podražitve smo ustavili, razrešili smo razmerja med občinami, prišli do pravičnejšega obračunavanja in rezultat je, da smo uspeli poceniti vodo in kanalizacijo. Še vedno ostaja izziv drago vzdrževanje in obratovanje čistilne naprave.«

 

Urban Höfler, svetovalec v podjetju Valior, ki je po strokovni plati pomagalo pri razreševanju odprtih vprašanj z Javnim podjetjem Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica d.d. (VIK), je povedal, da je pobuda za ureditev odprtih zadev prišla s strani novogoriške mestne občine. Občine so do podjetja imele dolgoročne obveznosti v višini 2,5 milijona evrov iz naslova investicij v infrastrukturo. Po drugi strani pa so imele občine do podjetja terjatve v višini 3.700.000 evrov iz naslova najemnine za infrastrukturo. Kot je poudaril, je na obračun čiščenja začela vplivati tudi novo zgrajena osrednja čistilna naprava v Vrtojbi. Z njenim delovanjem se je pokazala potreba po višjih cenah čiščenja, da ne bi ustvarjali primanjkljaja. Obenem pa se izjemno napredna tehnologija čistilne naprave izkazuje v današnjih časih kot vse bolj ustrezna, je dodal. Tako npr. je omenil bistveno manj težav s predelanim odpadnim blatom. Ob navedenem pa so na obračune, kot je povedal, vplivale tudi dimenzije vodomerov. Zato je po njegovih besedah postalo jasno, da bo potrebno najti nov model izračunavanja cen.

 

Župan se je odločil za bolj vključujoč proces sprejemanja elaborata za določitev cen vodarine in odvajanja ter čiščenja odpadnih voda. Povedal je: »Proces sprejemanja elaborata je bil bistveno bolj vključujoč kot kdaj koli. Posvetovali smo se s centrom za socialno delo, zavodom za zaposlovanje, društvi upokojencev, torej s tistimi, ki delajo z marginalnimi skupinami, ki so najbolj ranljive in finančno najmanj zmožne in ki jih cene vode in kanalizacije ter omrežnin najbolj prizadenejo. Posvetovali smo se tudi z zbornicami, saj nas je skrbelo tudi gospodarstvo in vpliv cen nanj. Noben predlog ni takšen, da bi lahko kogarkoli ogrozil. Vključujoč postopek zbiranja elaborata je bil usmerjen tudi na vključevanje svetnikov in svetniških skupin. Tega doslej ni bilo. Do zdaj smo svetniki prejeli na mizo samo eno obliko, en elaborat, eno verzijo, ki smo jo morali navadno sprejeti in tudi sprejeti odgovornost za dvig cen. Tokrat smo naredili več različic, se večkrat posvetovali s svetniškimi skupinami in rezultat konzultacij je nova različica, ki jo bom dal prvo na glasovanje. V kolikor ne bo izglasovana, so svetnice in svetniki prejeli tudi druge različice, ki jih lahko predlagajo v sprejem. Vse so skladne z zakonodajo in pravili, zato so tudi primerne za sprejem.«

 

Mitja Gorjan, vodja Investicijsko razvojnega sektorja na VIK-u d.d., je pojasnil: »Vodarina in kanalščina gresta dol, povišuje se strošek čiščenja. Ves čas smo opozarjali, da je cena čiščenja prenizka. Položnica uporabnikov bo ostala približno na isti ravni kot doslej, če upoštevamo predvideno subvencijo mestne občine. Cena storitev odvoza grezničnih gošč je za kubični meter približno 10 centov višja. Višja je tudi omrežnina. Postopoma se izenačujejo uporabniki greznic in uporabniki kanalizacije. Greznične gošče je potrebno očistit in te pač obremenjujejo čistilno napravo. Tudi stroški samega odvoza so višji zaradi višanja cen energentov.  Z vsemi sprejetimi ukrepi mislim, da bomo lahko v podjetju v bodoče normalno poslovali.«

 

Župan je napovedal tudi nadaljnje korake: »V prihodnje želimo, da dosežemo preglednost na tak način, da bomo usmerili obračunavanje vode tudi tako, da bomo nagrajevali varčnost, s tem tudi pomagali ranljivejšim skupinam in hkrati postali bolj ekološki, bolj zeleni. Voda bo v prihodnosti veliko vprašanje na globalni ravni, vprašanje preživetja, ekosistema, ekologije in osnovne človekove pravice, pravice do pitne vode. Zato moramo z njo ravnati odgovorno in varčno. V naslednjem elaboratu mora biti to vidno, zato tudi od VIK-a pričakujemo, da bo uredil razmerja, merjenje, namestil števce in nove vodomere, tako, da bomo imeli pregled nad celotno dobavo pitne vode. Tako bomo nato lahko tudi vzpostavili sitem, ki bo nagradil varčnost in odgovorno rabo vode.«

 

Vodja koalicije Luka Manojlović je poudaril, da se bomo morali kot družba osredotočiti na okoljske rešitve prihodnosti: »Želim si, da bi z Javnim podjetjem VIK d.d. tvorili rešitve, ki bi stimulirale ljudi k manjši porabi vode. Voda bo v prihodnosti resen problem, zato pozivam vse, da mislijo zeleno in da se o tem pogovarjamo zdaj.«