Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

V središču Branika odslej več prostorov za knjižnično dejavnost, druženje in kulturne dogodke

DATUM OBJAVE 16. februar 2022
VIR Mestna občina Nova Gorica

Novogoriška mestna občina je pred tremi leti odkupila prostore bivše bančne poslovalnice v Braniku z namenom, da se z njihovo preureditvijo poveča prostore krajevne knjižnice. Včeraj popoldne so bili novi prostori predani namenu. Nova pridobitev lepo sovpada s krajevnim in kulturnim praznikom ter pomeni velik doprinos tako za Goriško knjižnico Franceta Bevka kot tudi za lokalno okolje. Knjižnica je ob obstoječih 86 m2  površin v nadstropju pridobila še 67 m2 prostora v pritličju. V pritličju je odslej urejen otroški kotiček, ki bo najmlajšim obiskovalcem ponujal sprehod v pravljični svet slikanic, risank in filmov.  V nadstropju je urejen prostor za mladino, kjer bodo mladi lahko brskali po gradivu ter izbirali leposlovno in poučno gradivo. Urejen je tudi čitalniški kotiček, na voljo je računalnik. Odrasli bodo lahko izbirali med leposlovnim gradivom, ki je sedaj postavljeno v pritličje in tako lažje dostopno, in poučnim gradivom, ki ostaja v nadstropju. Posebna znanja ponuja pester nabor revij in podatkovnih zbirk. Dodatni prostori bodo namenjeni tudi druženju krajanov ter organizaciji kulturnih dogodkov.

 

Knjižnična dejavnost je v Braniku prisotna že več kot 150 let. Prva čitalnica je bila ustanovljena že leta 1867, prvo knjižnico v kraju pa je osnovalo leta 1906 ustanovljeno Krščansko socialno in izobraževalno društvo. Razna prosvetna društva so ustanavljala in negovala svoje knjižnice, vse do obdobja med obema vojnama, ko je bilo delovanje slovenskih prosvetnih društev prepovedano. Po drugi svetovni vojni se je knjižnična dejavnost nadaljevala. Leta 1952 je Prosvetno društvo Franc Zgonik ponovno ustanovilo knjižnico, Goriška knjižnica pa je leta 1982 v Braniku odprla takrat sodobno krajevno knjižnico.

V Goriški knjižnici Franceta Bevka so veseli novih prostorov in nove opreme Krajevne knjižnice Branik ter možnosti, ki jih slednja ponuja. Direktorica goriške knjižnice Irena Škvarč poudarja: »Goriška knjižnica ima poleg osrednje enote v Novi Gorici devet krajevnih ter potujočo knjižnico. Ena izmed enot je tudi Krajevna knjižnica Branik, ki ima 288 aktivnih članov, to je tistih članov, ki knjižnico obiščejo vsaj enkrat letno. Med njimi je največ osnovnošolcev in zaposlenih. V lanskem letu smo zabeležili kar 2.119 obiskov članov, ki so si skupaj izposodili 8.237 enot gradiva. V času zaprtosti smo knjižnično zbirko temeljito pregledali in trenutno obsega več kot 12.500 enot aktualnega gradiva. Zbirka se neprestano dopolnjuje in skrbeli bomo, da bo vedno zanimiva. Pripravljamo tudi domoznanski kotiček, kjer bo na enem mestu zbrano gradivo lokalnih avtorjev in gradivo, ki govori o ljudeh in lokalnem okolju. Gradivo, ki v tej knjižnici ni na voljo, lahko uporabnikom prinesemo iz drugih naših enot ali pa ga naročijo iz drugih slovenskih knjižnic preko medknjižnične izposoje.«

Za investicijo v nove prostore knjižnice je poskrbela novogoriška mestna občina, ki je iz proračuna za nakup in obnovo prostorov odštela dobrih 100.000,00 evrov, za novo opremo knjižnice pa je namenila še dodatnih 20.930,74 evrov. Zaradi funkcionalnosti prostorov se je spremenilo predelne stene, delno se je obnovilo stavbno pohištvo, izvedla so se obrtniška dela, opravilo se je strojna in elektro-instalacijska dela vključno z ogrevanjem, prezračevanjem, razsvetljavo in sanitarijami za invalide. Ob razširitvi in ureditvi prostorov knjižnice je urejen tudi spominski prostor pesnika Nevina Birse. Knjižnica je pridobila nov, svetel in lažje dostopen prostor. Posebej je poskrbljeno tudi za gibalno ovirane.

Novogoriški župan dr. Klemen Miklavič izpostavlja: »S knjižnico vračamo življenje na podeželje. S podeželja odhajajo pošte, odhajajo banke. Knjižnica je še edina stvar, s katero lahko povrnemo nek občutek javnega prostora, kjer se lahko ljudje srečujejo, kjer se lahko odvijajo aktivnosti raznih krožkov, društev in združenj. Knjižnica v središču Branika bo prav gotovo ponudila prostor, kjer bo lahko potekalo neko javno življenje in s tem bomo tudi dodali h kakovosti življenja v Braniku in okolici.«

 

Notranjost knjižnice v Braniku  Notranjost knjižnice v Braniku  Knjižničarka v knjižnici v Braniku  Notranjost knjižnice v Braniku  Župan Mestne občine Nova Gorica in direktorica Goriške knjižnice skupaj s sodelavci režejo slavnostni trak  Župan Mestne občine Nova Gorica ter podžupanja Mestne občine Nova Gorica s tretjim moškim stojijo na vhodu v knjižnico v Braniku  Notranjost knjižnice v Braniku  Zunanjost knjižnice v Braniku

Foto: Mateja Pelikan