Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Dve fazi reševanja varnosti na reki Soči v Solkanu

DATUM OBJAVE 05. maj 2021
VIR Mestna občina Nova Gorica

S ciljem izboljšanja varnosti uporabnikov na reki Soči v Solkanu so danes na novogoriški mestni občini za skupno mizo sedli predstavniki mestne občine pod vodstvom župana dr. Klemna Miklaviča, predstavniki Soških elektrarn Nova Gorica pod vodstvom direktorja mag. Radovana Jereba, predstavnika civilne iniciative Radi imamo Sočo in predstavnik Krajevne skupnosti Solkan. Za osnovo razprave o možnih rešitvah je služila Študija o zagotavljanju varstva pred utopitvami na področju rekreacijskega centra Solkan, ki so jo Soške elektrarne Nova Gorica naročile na Fakulteti za šport v Ljubljani. Študijo je predstavil doc. dr. Boro Štrumbelj, ki je nanizal tudi nekatere možne rešitve. Zbrani so se strinjali, da je bil današnji sestanek korak naprej k reševanju varnosti na reki, ki bo potekalo v dveh fazah. V prvi fazi bodo skušali zagotoviti varnost do začetka letošnje kopalne sezone, v drugi pa bodo stremeli k temu, da se stanje na območju starega jezu v Solkanu prilagodi ljudem, ki ga uporabljajo. SENG so ponudile pomoč v izvedbi tehnične rešitve povezave med začetkom dviga pretoka reke in opozorilno signalizacijo ljudem, ki uporabljajo reko na tem najbolj popularnem območju.

 

Na srečanju je bilo večkrat izpostavljena ugotovitev, da se Športni center v Solkanu lepo razvija, letos bo v njem odprta nova brv čez reko, vanj zahaja vse več obiskovalcev in turistov. Soča pa kot alpska reka še vedno predstavlja določeno nevarnost pri njeni uporabi, dodatno jo povečujejo nenadni dvigi vodne gladine kot posledica delovanja hidroelektrarne. Zato je novogoriški župan dr. Klemen Miklavič poudaril: »Pomembno je, da smo ugotovili, da vodostaj vpliva na varnost na tem območju. To je stališče, ki ga je mestna občina že ves čas zagovarjala. S to študijo smo dobili drugi nabor konkretnih ukrepov, ki bi izboljšali varnost na tem območju. Prvi nabor ukrepov nam je poslalo Ministrstvo za obrambo pred mesecem dni. Ministrstvo je pomemben sogovornik, ker je skrbnik zakona o varstvu pred utopitvami. V velikem delu so si predlagani ukrepi podobni. Eden od bistvenih ukrepov je skladno s študijo uvedba signalizacije začetka spreminjana gladine vode. To signalizacijo mestna občina kot tudi druge ukrepe, ki so vezani na spreminjanje višine vode zaradi obratovanja hidroelektrarne, sama ne more postaviti. Danes so predstavniki SENG-a na naše veliko zadovoljstvo ponudili roko, da bi oni izvedli to tehnično rešitev povezave med začetkom dviga pretoka in signalizacijo ljudem, ki uporabljajo reko na tem najbolj popularnem območju. To je velik premik naprej, ki ga pozdravljam. Eden od zaključkov današnjega sestanka je tudi to, da smo zdaj v fazi, ko moramo zagotoviti varnost do začetka letošnje kopalne sezone. Na dolgi lok pa bomo stremeli k temu, da bomo prilagodili situacijo na območju starega jezu v Solkanu ljudem, ki to uporabljajo. Zlasti na strani civilne iniciative obstaja težnja, da se izraba vode za ekonomske smotre začne podrejati javni uporabi vode. Civilna pobuda je namreč poudarila prav vprašanje, kdo se bo komu prilagajal, ali ljudje ekonomski izrabi vode ali obratno. To je druga faza. In v tem procesu bo ključnega pomena, da v igro vstopijo pristojni ministri., v prvi vrsti minister za infrastrukturo, ki je pristojen za hidroelektrarne, potem pa še minister za obrambo in minister za okolje in prostor. Sam menim, da je kompromis možen in da je bil danes storjen zelo pomemben korak v smeri tega kompromisa. » Župan je še povedal, da novogoriška mestna občina nasprotuje predlogu ministrstva za okolje in prostor, da se območje Soče v Solkanu umakne iz seznama kopalnih voda.

Mag. Radovan Jereb, direktor Soških elektrarn Nova Gorica, je po sestanku povedal: »Današnji sestanek je bil konstruktiven. Študijo smo mi naročili in predali občini v nadaljnjo uporabo. Uskladili smo se, da so predlagani ukrepi v študiji zelo dobra osnova za izvedbo kratkoročnih ukrepov in potem v drugi fazi tudi dolgoročnih ukrepov, ki bodo temu sledili. Sama študija je pokazala, da to območje nujno potrebuje upravljalca, ki bo skrbel za vse, povezano z varnostjo na tem področju. V družbi SENG smo kot družbeno odgovorno podjetje že v lanski sezoni financirali postavitev opozorilnih stebričkov in predlagali postavitev reševalnih obročev. Financirali smo študijo. Opremo, ki jo bomo postavili, bo zagotavljala signal, ki bo služil za vzpostavitev signalizacije na tem področju. Skupaj smo ugotovili, da časa ni veliko in da bo potrebno zelo hitro z delom nadaljevati.«

Saša Marušič, predstavnik civilne iniciative Radi imamo Sočo je pozdravil današnji sestanek: »Pozdravljamo sporočilo tega sestanka, da zna lokalna skupnost skrbeti za ta prostor, da so kakršnekoli spremembe uredbe o kopalnih vodah odveč, da znajo biti kontraproduktivne s stališča varnosti, po drugi strani ne upoštevajo stanja na terenu. Danes smo dobili tudi dobra izhodišča za pogovore za naprej, za prve ukrepe, ki bodo zmanjšali nevarnost in tveganje za uporabnike Soče. Konec koncev ne gre samo za kopalce, gre tudi za ribiče, gre tudi za navadne obiskovalce. In videli smo, da občina hoče ta prostor braniti, to je naš prostor, to je prostor, kjer smo doživljali našo mladost. Koristili ga bodo lahko naši zanamci, gre za prostor, ki ima turistični potencial in prostor, ob katerem so tudi kulturne znamenitosti, nenazadnje tudi nesnovna kulturna dediščina – kopanje v Soči, kajakaški šport, ki je tukaj doma. To je velika vrednost današnjega sestanka. Gledamo naprej in mislimo, da smo začeli proces, ki bo v fazah vodil  k večji varnosti, valorizaciji prostora in mislim, da so ti pogovori potekali v spoštljivem tonu.«

Doc. dr. Boro Štrumbelj je predstavil glavne poudarke iz študije: »Študija temelji na analizi podatkov vodostaja, pretoka in hitrosti vode, ker so to glavni dejavniki, ki vplivajo na varnost plavalcev. Na podlagi analize podatkov se je pokazalo, da lahko to področje razdelimo na dva dela. Prvi je kajakaška steza, kjer je neke vrste lij in se te hitrosti vode povečajo in je nekoliko bolj nevaren del. V predelu proti soškim elektrarnam pa je del, ki je relativno nenevaren tudi pri večjih pretokih reke. S tega vidika je predlaganih devet ukrepov, nekateri so tehnične narave, to je zlasti zvočna in svetlobna signalizacija, ki opozarja pri določenih pretokih na povečano nevarnost. Zvočni signal je po vzoru nekaterih tujih držav, kjer se pojavi zvočni signal, ki plavalce opozori na povečan val. Znotraj študije in analize podatkov se je pokazalo, da je dovolj časa od trenutka, ko se poveča pretok na hidroelektrarni in dokler val prispe do samega področja, kjer se poveča nevarnost utopitve. Pomemben je tudi človeški del. Na primeru drugih primerov dobre prakse je v študiji napisano, da se priporoča, da so  v kopalnem obdobju od 15. junija do 1. septembra tam prisotni reševalci iz divjih voda, ki lahko skrbijo za red na tem področju in lahko poskrbijo za to, da usmerjajo družine v nenevarne dele in skrbijo, da se v teh bolj nevarnih delih ne kopajo neizkušeni plavalci. Potem je tukaj postavitev ustrezne reševalne opreme, reševalni obroči in podobno. Nazadnje so ukrepi osveščanja v obliki letakov, celo v šolskem sistemu, kjer se lokalno prebivalstvo opozarja na morebitne nevarnosti in tako ukrepa.«