Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka, ipd). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

Jubilejno 50. novoletno srečanje Slovencev Videnske pokrajine in Posočja

DATUM OBJAVE 21. januar 2020
VIR Mestna občina Nova Gorica

Na letošnjem jubilejnem 50. novoletnem srečanju Slovencev Videnske pokrajine* in Posočja v Kobaridu so se zbrali vsi vidnejši predstavniki obmejnih lokalnih skupnosti, institucij, organizacij in predstavniki države skupaj s predsednikom Republike Slovenije Borutom Pahorjem, ki je prispeval slavnostni nagovor. Srečanje, ki poteka že pet desetletij zapovrstjo, priča o tesnih čezmejnih vezeh in želji po sodelovanju, ki se je skozi leta vedno izražala na tem obmejnem območju. Je velikega pomena za Slovence na celotnem slovenskem govornem območju, v katerem igrajo pomembno vlogo institucije, kot so npr. Inštitut za slovensko kulturo v Špetru, šole s slovenskim učnim jezikom in Dvojezična večstopenjska šola v Špetru, Muzej Slovensko multimedialno okno (SMO), časopis Novi Matajur ipd. 

Jubilejnega srečanja se je udeležil tudi novogoriški župan dr. Klemen Miklavič, ki poudarja: »Nova Gorica ni samo administrativno središče severne Primorske, ampak tudi središče širšega slovenskega prostora Goriške in Videnske pokrajine. Skupaj z Gorico Nova Gorica tvori prvo evropsko čezmejno prestolnico ene najbolj jezikovno mešanih evropskih pokrajin. Zgodovinsko gledano je kulturno središče slovensko govorečih prebivalcev širše čezmejne regije, ki sega tako v Goriško kot v Vidensko pokrajino. Tako to področje s svojo dejavnostjo pokrivajo Goriška knjižnica Franceta Bevka, ZRC SAZU Nova Gorica, Goriški muzej in Univerza v Novi Gorici.«

 

 

Foto: Foto Červ

 

 

*Uporabljeni poimenovanji Viden in Videnska pokrajina upoštevata etimološko razlago poimenovanja kraja in pokrajine, o kateri je pisal tudi slovenist, etimolog in skladatelj Pavle Merkù v priročniku »Slovenska krajevna imena v Italiji« ter se v Benečiji kljub dvojnicama Videm in Videmska pokrajina še vedno uporabljata.