Nastavitev zasebnosti

Naša spletna stran uporablja tehnologijo “piškotkov” (cookies), da lahko razločujemo med obiskovalci in izvajamo statistiko uporabe spletne strani. To nam omogoča sprotno izboljševanje delovanja strani. Uporabniki, ki ne dovolijo zapisa 'piškotka' naše strani v svoj računalnik, bodo ob pregledu spletne strani prikrajšani za nekatere od njenih funkcionalnosti (ogled videa, komentiranje preko Facebooka ipd.). Piškotki so majhne datoteke, ki jih sistem obiskane spletne strani zapiše na vaš računalnik. Tako vas sistem ob naslednjem obisku strani lahko prepozna.

Skok na vsebino strani

URBACT III Cvetoče ulice (Thriving streets)

  • DATUM OBJAVE 13. maj 2022

  • STATUS PROJEKTA: Zaključeni projekti
  • PREDVIDEN ZAKLJUČEK: maj 2022 (zaključek 2. faze)
  • VREDNOST PROJEKTA: 58.992 €
  • DELEŽ SOFINANCIRANJA: delež sofinanciranja je 80%, lastni delež 20%

Urbact

S trajnostno mobilnostjo do privlačnejših mest

Projekt Cvetoče ulice (Thriving streets) spada pod okrilje programa URBACT III, ki ga sofinancira Evropski sklad za regionalni razvoj. Vodilni partner projekta je mesto Parma, ostali partnerji pa so še mesta Antwerp (Belgija), Nova Gorica (Slovenija), Igoumenitsa (Grčija), Santo Tirso (Portugalska), Oradea (Romunija), Debrecen (Madžarska), Klaipeda (Litva), Radom (Polska) in London Southwark (Velika Britanija).

Namen tega mednarodnega projekta je spodbuditi evropska mesta k izboljšanju bivalnih pogojev za svoje prebivalce in sicer z zmanjševanjem motornemu prometu namenjenih površin v mestih. Obsežne javne površine, ki jih v mestih običajno zasedajo vozeči ali parkirani avtomobili in druga motorna vozila, so nekatera mesta že uspela reducirati. Pridobljene kvadratne metre so uspela preurediti v zbirališča, parke, igrišča, sprehajališča, kolesarske poti in podobne površine, po katerih je gibanje omogočeno samo pešcem in kolesarjem. Spremembe so se dogajale preko daljšega procesa, ki je na koncu prinesel koristi za vse vpletene.

V okviru projekta se pridobljene izkušnje in ideje prenašajo na mesta, tudi Novo Gorico, ki se ubadajo z negativnimi prekomerne motoriziranosti.

V projektu smo se posebej posvetili zgodovinskemu jedru Solkana, ki potrebuje celovito prenovo. Skladno z metodologijo programa Urbact smo skupaj z deležniki pregledali podrobnejšo analizo problemov in izzivov, podali predloge za izboljšave ter oblikovali naslednjo vizijo:
»Zgodovinsko jedro Solkana je živahno staro mesto z ljudmi, bari in trgovinami, prijetno za prebivalce, privlačno za turiste in varno do te mere, da se lahko osemletnik giblje naokrog peš ali s kolesom brez spremstva odrasle osebe.«

Na tej osnovi je bila, vedno v sodelovanju z različnimi deležniki, oblikovana in tudi izvedena testna akcija postavitve kioska Mobilet na Trg Marka Antona Plenčiča s pomočjo katerega se je vzpostavila točka z ca. 500 m2 površin, ki so bile namesto avtomobilom za obdobje treh mesecev, namenjen preverjanju različnih možnih programov (gostinski, trgovski, rekreacijski, izobraževalni…). Tekom testne akcije smo spremljali dogajanje in reakcije različnih skupin uporabnikov prostora ter na osnovi ugotovitev postavili tri možne scenarije razvoja, ki so bile obravnavane na javni obravnavi.

Celoten proces je bil namenjen oblikovanju Integriranega akcijskega načrta za staro jedro Solkana, v okviru katerega so podani posamezni koraki z časovnim in finančnim okvirjem izvajanja na osnovi katerega lahko pristopimo k prenovi najstarejšega dela čezmejene urbane aglomeracije.

Risba Solkana v preteklosti

Projekt poteka v dveh fazah:

Faza I – 6 mesecev: 2 september 2019 – 2 marec 2020

Faza II – 24 mesecev: maj 2020 – maj 2022

Integralni Akcijski Načrt Staro Jedro Solkana

Mestna občina Nova Gorica je partner pri URBACTOVEM projektu Cvetoče ulice: gre za mrežo 10 mest, ki skupaj sodelujejo z namenom izboljšanja trajnostne mobilnosti v mestih s poudarkom na ekonomskem in socialnem doprinosu.

WWW: https://urbact.eu/urbact-slovenija

Twitter:@ThrivingStreets

Informacije o projektih:

Projektna pisarna Mestne občine Nova Gorica

Aleksandra Torbica

tel. (05) 33 50 365

e-pošta: aleksandra.torbica@nova-gorica.si

Solkan, staro jedro - izhodiščno stanje. Foto: Nataša Kolenc, november 2020.

Cvetoča ulica Solkan  Cvetoča ulica Solkan

Oddaja zahteve o ureditvi priponk na strani
Polja označeno s * so obvezna.
Želim da se priponke na tej spletni strani uredijo v skladu s zakonom o dostopnosti

Projekt naslavlja tematiko trajnostne mobilnosti na mikro nivoju mesta oz. ulice, kjer je v ospredju predvsem ekonomsko- gospodarski in socialni vidik trajnostne mobilnosti z razliko od večine projektov trajnostne mobilnosti, ki se osredotočajo predvsem na zdravstveni in okoljski vidik. S pomočjo projekta se želi predvsem razumeti in oblikovati ukrepe, ki bi prebivalcem in lastnikom poslovnih prostorov vzdolž ulic, kjer se predvideva sprememba prometnega režima omogočali boljše poslovne in bivanjske pogoje.

Trajnostna mobilnost je stičišče različnih mestnih politik: Cvetoče ulice pa povezujejo mobilnost z ekonomsko blaginjo, dostopnostjo, socialno vključenostjo, participacijo in zdravjem vse z namenom spodbuajanja k večjim prilagoditvam in privlačnosti v samih mestih

Urbactove mreže za načrtovanje spodbud izboljšujejo trajnostne lokalne politike z integriranim akcijskim načrtovanjem in organiziranim postopkom izmenjave in učenja med mesti po Evropi.